RegionalneWarszawaReprywatyzacja. Wybrano nowego dziekana warszawskiej adwokatury

Reprywatyzacja. Wybrano nowego dziekana warszawskiej adwokatury

Zmiany w Okręgowej Radzie Adwokackiej

Reprywatyzacja. Wybrano nowego dziekana warszawskiej adwokatury

Znany adwokat Mikołaj Pietrzak został wybrany w sobotę na nowego dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie - poinformował rzecznik prasowy ORA mec. Michał Fertak. Zastąpił na tym stanowisku Grzegorza Majewskiego - jednego z prawników, który uzyskał słynną nieruchomość przy Chmielnej 70.

Wyboru dokonało Nadzwyczajne Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Warszawie. Wybrano też rzecznika dyscyplinarnego, którym został mec. Krzysztof Stępiński.

Dotychczasowy dziekan mec. Grzegorz Majewski - jeden z prawników, który uzyskał słynną nieruchomość przy Chmielnej 70 - zrezygnował z tej funkcji we wrześniu. Powołał się na "atak medialny". Zapewnił, że przy tej reprywatyzacji nie złamał prawa ani nie naruszył zasad etyki adwokackiej, a rezygnuje z szacunku dla adwokatury.

Kim jest mec. Pietrzak?

Pietrzak to znany adwokat, specjalizujący się w prawie karnym oraz ochronie praw człowieka. Był obrońcą m.in. b. posłanki PO Beaty Sawickiej, prawomocnie uniewinnionej z zarzutu korupcji. Był pełnomocnikiem serbskiego zbrodniarza wojennego gen. Radislava Krsticia, gdy warszawski sąd zgodził się by odbywał on w Polsce karę wymierzoną przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla b. Jugosławii w Hadze.

Jest pełnomocnikiem Abd al-Rahim al-Nashiriego, który ma status poszkodowanego w polskim śledztwie ws. więzień CIA w Polsce. Pietrzak wywalczył dla niego od Trybunału w Strasburgu 100 tys. euro zadośćuczynienia od Polski za naruszenie konwencji praw człowieka ws. więzień CIA. Występował też w procesach lustracyjnych, m.in. jako obrońca Tomasza Turowskiego. Występował przed Trybunałem Konstytucyjnym, m.in. w 2014 r. reprezentował gminy żydowskie w sprawie o ubój rytualny.

Pietrzak to przewodniczący Komisji Praw Człowieka Naczelnej Rady Adwokackiej. Od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, w tym z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, gdzie koordynował program "Prawa człowieka a rozliczenia z przeszłością".

"Pochopny" zwrot działki

Od sprawy działki Chmielna 70, tuż obok Pałacu Kultury, rozpoczęła się afera reprywatyzacyjna w stolicy. Miasto przekazało ją w 2012 r. trzem osobom, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że wcześniej b. współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej. Wartość działki szacowana jest nawet na 160 mln zł. Jednym z nowych właścicieli działki został mec. Majewski.

Po tym, jak sprawę opisały media, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oświadczyła, że zwrot działki był pochopny, a odpowiedzialni są miejscy urzędnicy, którzy zostali zwolnieni. Media podawały, że obecni właściciele chcą zwrócić ją miastu. Sąd - na wniosek ratusza - ustanowił zakaz sprzedaży działki. Niedawno ministerstwo rozwoju i finansów zdecydowało zaś, że prawo własności dwóch trzecich tego gruntu przechodzi na własność Skarbu Państwa. Kilka dni temu adwokacki rzecznik dyscyplinarny postawił zarzuty naruszenia etyki zawodowej mec. Robertowi N ., który prowadził m.in. reprywatyzację tej działki.

Źródło: PAP

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)