RegionalneWarszawaReduta Ordona wykreślona z rejestru zabytków!

Reduta Ordona wykreślona z rejestru zabytków!

Jakie będą dalsze losy dawnego miejsca walk stoczonych w czasie Powstania Listopadowego?

Reduta Ordona wykreślona z rejestru zabytków!
Karolina Kołodziejczyk

W listopadzie 2015 roku informowaliśmy o wpisaniu Reduty Ordona - *pozostałości po umocnieniach obronnych Warszawy, miejsca walk stoczonych 6 września 1831 roku w czasie Powstania Listopadowego - do rejestru zabytków. Jednak w sierpniu 2016 roku nastąpił gwałtwony zwrot w sprawie: wpis Reduty Ordona do rejestru został uchylony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dlaczego? *

Przedmiotowe dzieło fortyfikacyjne samodzielnej obrony biernej, o sześciobocznym narysie, położone jest w obszarze dzielnicy Ochota, w sąsiedztwie Ronda Zesłańców Syberyjskich, z czego blisko 1/3 powierzchni szańca usytuowana jest obecnie w pasie Alej Jerozolimskich, zaś przeciwległy kraniec umocnienia ogranicza ulica Na Bateryjce. Z uwagi na zachowane wartości historyczne i naukowe, dzieło fortyfikacyjne nr 54 (Reduta) zostało wpisane do rejestru zabytków w listopadzie 2015 roku. W ten sposób słynna Reduta Ordona znalazła się pod prawną opieką konserwatora.

Jest to efekt działań Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, które od kwietnia 2014 roku wnioskowalo o wpis do rejestru "...fragmentu pola bitwy – pozostałości po umocnieniach wojennych Warszawy z czasów Powstania Listopadowego zwanego w terminologii wojskowej Redutą (dziełem) nr 54, a w pamięci Polaków zakorzenionej pod nazwą Reduta Ordona." Natomiast w kwietniu 2015 roku Stowarzyszenie apelowało o objęcie ochroną większego obszaru.

- W naszym wniosku argumentowaliśmy by wpisu dokonać zgodnie z art. 6 ustawy o ochronie zabytków (ust.1 pkt1 lit.h) "Ochronie i opiece podlegają, bez względu na stan zachowania: zabytki nieruchome będące, w szczególności miejscami upamiętniającymi wydarzenia historyczne bądź działalność wybitnych osobistości lub instytucji" nie zaś jako zabytek archeologiczny. Na załączniku graficznym obrysowaliśmy jako jeden blok - obszar proponowany do objęcia ochroną - jako fragment pola bitwy - tłumaczą swój wniosek członkowie Stowarzyszenia.

Jednak w opisie oraz załączniku graficznym w decyzji konserwatora mazowieckiego o wpisie Reduty Ordona do rejestru zabytków, doszło do innego podziału: na dzieło obronne Redutę oraz pole walk. Według Ministerstwa Kultury i Ddziedzictwa Narodowego ów podział nie został właściwie uzasadniony. Dodatkowo decyzję o wpisie zaskarżyli właściciele działek, które zostały objęte ochroną.

Jakie będą dalsze losy Reduty Ordona? Ministerstwo skierowało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Należy przyznać, że MKiDN w świetle opisanych uchybień i obowiązującego prawa nie mogło postąpić inaczej. - mówią członkowie Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

Obraz
warszawapowstanie listopadowereduta ordona
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)