Trwa ładowanie...

Przyjadą do Polski pierwszy raz od czasów II WŚ. Dadzą koncert z udziałem Muńka Staszczyka

Niezwykły koncert na pl. Grzybowskim

Przyjadą do Polski pierwszy raz od czasów II WŚ. Dadzą koncert z udziałem Muńka Staszczyka
d3bnong
d3bnong

Holocaust Survivors Band - dwóch ocalałych z Holocaustu polskich Żydów przyjeżdża do Polski po raz pierwszy od czasów II Wojny Światowej, by zagrać koncert na pl. Grzybowskim w Warszawie. Specjalnym gościem wydarzenia będzie Muniek Staszczyk. Występowi towarzyszyć będzie także Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

- To dla nas nadzwyczajne że możemy być zaangażowani w tak ważny i historyczny projekt. To jest pierwszy i niestety ostatni raz kiedy Holocaust Survivors Band będzie grać w Polsce. Nasze pokolenie jest ostatnim pokoleniem, które ma bezpośredni kontakt z Ocalałymi z Holocaustu. Musimy zrobić co w naszej mocy, by być ich świadkami i oddać należny honor - mówi Johnny Daniels pomysłodawca i organizator koncertu Prezes Fundacji From the Depths

- Dla nas jako największej żydowskiej organizacji w Polsce to prawdziwy zaszczyt gościć tych wspaniałych polskich żydów, którzy po raz pierwszy od czasu wojny wracają do Polski. Poprzez piękną muzykę to wydarzenie połączy nas wszystkich i wzmocni naszą misję jaką jest kreowanie nowego życia Żydów w Polsce - podkreśla Artur Hofman, przewodniczący TSKŻ które jest głównym organizatorem wydarzenia.

Nie zapomnieli o przeszłości

Saul Dreier (90 lat), perkusista, urodził się w Krakowie, w młodości przeżył trzy obozy koncentracyjne. W jednym z obozów, baraku, w którym przebywał był także kantor. Dla zabicia czasu, więźniowie stworzyli męski chór, a Dreier, towarzyszył im uderzając dwie łyżki o siebie. Po wojnie pracował jako wykonawca budowlany w New Jersey.

d3bnong

Reuwen “Ruby” Sosnowicz (86 lat), urodził się w Warszawie, wojnę spędził ukryty przez polskiego rolnika, śpiąc obok krów. Po wojnie trafił do obozu przesiedleńców w Niemczech, gdzie nabył swój pierwszy akordeon. Po wojnie Sosnowicz pracował jako fryzjer oraz zawodowy muzyk.

Dreier i Sosnowicz nigdy nie zapomnieli o przeszłości. Chcą pamiętać swoje życie w latach młodości zanim pojawił się Hitler. Dla nich muzyka jest katharsis. Holocaust Survivor Band przywołuje słodko – słone wspomnienia z dzieciństwa, ale ponad wszystko jest celebracją życia.

Występ odbędzie się 26 lipca o godz. 19:00 na pl. Grzybowskim. Wstęp wolny.

d3bnong
d3bnong
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bnong
Więcej tematów