Prawie 10 mln turystów w stolicy. Sprawdź, kto najchętniej odwiedza Warszawę
Warszawa odnotowuje wzrost znaczenia turystyki niespotykany w innych miastach.
28.08.2017 13:05
Jak podaje ratusz, miasto w zeszłym roku odwiedziło 9,6 mln turystów, w tym 2,7 mln cudzoziemców. Dzięki zwiedzającym PKB stolicy wzrosło o ponad 15 mld. złotych.
Raport został opracowany przez Stołeczne Biuro Turystyki (SBT). Statystyki są dla miasta zadowalające. Z raportu wynika, że Warszawę odwiedziło 9,6 mln turystów, w tym 2,7 mln cudzoziemców. Jeśli pod uwagę weźmie się osoby, który nie skorzystały z bazy noclegowej, można już mówić o liczbie 20 mln zwiedzających w 2016 r.
W gronie najchętniej odwiedzających stolicę dominują Brytyjczycy. Stanowią oni 12 proc. turystów. Na drugim miejscu z zaledwie jednym punktem procentowym mniej plasują się Niemcy. Trzecią pozycję zajmują Francuzi (7 proc.).
- Warszawa staje się coraz bardziej atrakcyjna, jako cel wyjazdów wypoczynkowych i biznesowych. Nasze miasto jest nie tylko czyste, bezpieczne i świetnie skomunikowane, ale też pełne atrakcji kulturalnych i rozrywkowych. Turyści doceniają to, jak wiele mamy do zaoferowania. A to przekłada się na realne korzyści finansowe i wizerunkowe – podkreśla Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.
Mieszkańcy przyjaźni turystom
SBT przedstawiło średnią kwotę wydatków podczas wizyty w stolicy. Jak się okazuje, Polacy przeznaczają na wycieczkę ok. 402 zł. Zagraniczni goście natomiast znacznie chętniej wydają pieniądze, sumy sięgają średnio 1482 zł.
Włodarze miasta postanowili zbadać również poziom satysfakcji turystów. Średnia ocena w dziesięciopunktowej skali wynosi 8,18. Najbardziej przychylne opinie padają pod adresem atrakcyjności zwiedzanych miejsc i zabytków, przyjaznych mieszkańców i dobrej bazy gastronomicznej.
Największe atrakcje turystyczne w Warszawie to według polskich turystów Muzeum Powstania Warszawskiego (wskazało na nie 34 proc. badanych), Stare Miasto (26 proc.) i Muzeum Łazienki Królewskie (18 proc.). Nieco inne preferencje mają obcokrajowcy, którzy wyróżnili Stare Miasto (48 proc.), Pałac Kultury i Nauki (16 proc.) oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (13 proc.).
Szczegóły raportu
Raport SBT jest efektem współpracy naukowcy ze Szkoły Głównej Handlowej, Akademii Finansów i Biznesu Vistula, a także Społecznej Akademii Nauk. Został podzielony na osiem bloków tematycznych. Zawierają one podstawowe dane dotyczące m.in. wielkości ruchu turystycznego, bazy noclegowej, najważniejszych stołecznych atrakcji, a także wpływu turystyki na gospodarkę Warszawy.
Jak podają badacze, wkład branż turystycznych w budowę PKB Warszawy wyniósł w 2016 r. 15,4 mld złotych, a zatrudnienie przekroczyło 70 tys. osób.
Dane zostały przedstawione w przystępny dla zainteresowanych sposób. W raporcie można znaleźć mnóstwo grafik, wykresów i tabel. Badanie zostało przeprowadzone na podstawie 200 różnorodnych źródeł. Pełna wersja raportu ( TUTAJ )
Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl
*Przeczytaj też: Była prezes banku oskarżona o oszustwa, łapówki, podrabianie podpisów. Działała od lat 90. *