Trwa ładowanie...

Poznamy kolejne tajemnice "Łączki" na Powązkach!

W piątek podane zostaną nazwiska kilkunastu osób zamordowanych przez komunistów i pochowanych w kwaterze "Ł"

Poznamy kolejne tajemnice "Łączki" na Powązkach!
d3qp63b
d3qp63b

Podczas piątkowych uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, podane zostaną nazwiska kilkunastu osób zamordowanych przez komunistów w czasach stalinowskich - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Nazwiska zostaną podane przez prof. Krzysztofa Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej, kierującego zespołem zajmującym się identyfikacją ofiar zbrodni komunistycznych. Wciąż nie wiadomo, czy na "Łączce" znajdują się szczątki płk. Witolda Pileckiego, zastrzelonego przez ubeków w mokotowskim więzieniu w maju 1948 roku

Jak czytamy w Rz, ustalenie tożsamości było możliwe dzięki naukowcom z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmu (PBGOT). Do tej pory historykom i genetykom udało się ustalić nazwiska 16 ofiar. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w latach 1948–1956 władze w ukryciu chowały zwłoki ofiar polskiego podziemia niepodległościowego. Od 2012 r. wydobyto tam szczątki ok. 200 osób. Ekshumacji będzie więcej - wyroków śmierci, które wykonano w więzieniu na Mokotowie było bowiem w tych latach ponad 300.

d3qp63b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qp63b
Więcej tematów