Trwa ładowanie...

Poznaliśmy Laureatów 31. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Impreza odbyła się w dniach 9 -18 października.

Poznaliśmy Laureatów 31. Warszawskiego Festiwalu Filmowego
d48ttv7
d48ttv7

W sobotę 17 października 2015 ogłoszono werdykty jury konkursowych i wręczono nagrody laureatom 31. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.


Jury Konkursu Międzynarodowego w składzie: Elena Fanailova (Rosja), Uljana Kim (Litwa), Sławomir Fabicki (Polska), Martti Helde (Estonia), Pavle Vučković (Serbia) przyznało następujące nagrody:


Warsaw Grand Prix, główną nagrodę w Konkursie Międzynarodowym, ufundowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa otrzymał film "Neonowy Byk" w reżyserii Gabriel Mascaro. Jak czytamy w uzasadnieniu, "nagrodę otrzymuje piękny, szczery film za jego zapadające głęboko w pamięć obrazy i uniwersalne przesłanie oraz za przesuwanie granic dotyczących stereotypów płciowych przy jednoczesnym nawiązywaniu do wciąż żywych archetypów".

Nagrodę za Najlepszą Reżyserię otrzymał Rodrigo Plá, za meksykański film "Potwór o tysiącu głów". "Za mocne, i sugestywne obrazy, które porywają widza w podróż poza przestrzeń ukazaną w kadrze. Reżyser z wyczuciem posługuje sie dźwiękiem i precyzyjnie wykorzystuje środki wizualne, które składają się na opowieść i przesłanie dzieła. To nagroda za potraktowanie filmu jako złożonego dzieła sztuki". Dodatkowo specjalną Nagrodę Jury otrzymała Jana Raluy za rolę w tym filmie.

Konkurs 1-2

Jury w składzie: Katarzyna Jungowska (Polska), Zornitsa Sophia (Bułgaria), Elad Keidan (Izrael) przyznało nagrodę dla Zwycięzcy Konkursu 1-2 (Konkurs to 16 filmów, które wzięły udział w konkursie dla najlepszego debiutu lub drugiego filmu na Festwialu) filmowi "Wróble" reżyserii Rúnara Rúnarssona. "Za mistrzowsko i poetycko nakręconą wędrówkę antybohatera, która prowadzi do niezapomnianego, głęboko humanistycznego zakończenia".

Osobne wyróżnienie otrzymał film "Zatrzymać" belgijskiego reżysera Guillaume Seneza. Za "wiarygodne sportretowanie konsekwencji złych decyzji wynikających z naiwności zarówno nastolatków, jak i dorosłych".

d48ttv7

Koknkurs Wolny Duch

Jury w składzie: Bodo Kox (Polska), Bence Miklauzic (Węgry), Andreas Ströhl (Niemcy) przyznało Nagrodę Wolny Duch filmowi "Koza" (reżyseria Ivan Ostrochovský (Słowacja, Czechy). Jak powiedział jeden z członków komisji, "To film o genialnie wyważonych środkach wyrazu. Opowiada trudną historię w sposób niezwykle lekki i sprawny, i pełen humoru".

"Migotanie prawdy" dostało nagrodę jako Najlepszy Film Dokumentalny, a kategorii Film Krótkometrażowy, najlepszym okazał się polski film Lokatorki w reżyseriia Klary Kochańskiej.

Ponadto
- Najlepszy Animowany Film Krótkometrażowy – "Wyprawa do miasta Ele".
- Najlepszy Aktorski Film Krótkometrażowy – "Pożegnanie"
- Najlepszy Dokumentalny Film Krótkometrażowy – "Liban wygrywa Puchar Świata"

Nagrodę FIPRESCI Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej) otrzymał "Kraj Przodków"
Nagroda NETPAC Organizacji Promocji Kina Azjatyckiego otrzymał również "Kraj Przodków".

d48ttv7

Warszawski Festiwal Filmowy odbył się w dniach 9 -18 października 2015.

d48ttv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48ttv7
Więcej tematów