Trwa ładowanie...

Powstańczy rejs w Godzinę "W"

To uroczystość na Wiśle ku pamięci bohaterstwa i tragedii ludności miasta podczas Powstania Warszawskiego.

Powstańczy rejs w Godzinę "W"
d2xwrdg
d2xwrdg

1 sierpnia odbędzie się na Wiśle rejs upamiętniający Powstanie Warszawskie. O godz. 15 tramwaj wodny "Wars" odbije od przystani 511. Dołączą do niego łodzie miejskie i prywatne.

Wisła, Godzina 'W' to uroczystość na Wiśle ku pamięci bohaterstwa i tragedii ludności miasta podczas Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 2015 roku, w rocznicę wybuchu Powstania, o godzinie 17:00 tak, jak w innych częściach stolicy, na Wiśle zabrzmią syreny, a warszawiacy zgromadzeni na stojących w nurcie rzeki statkach oraz na obu brzegach, pochylą głowy w minucie milczenia.

Przedtem, od godz 15:30 uroczystym rejsem wszystkie warszawskie jednostki wiślane przepłyną wzdłuż bulwarów, przy których w sierpniu i we wrześniu 1944 roku toczyły się ciężkie walki oraz rozegrały ludzkie tragedie. W galowym rejsie weźmie udział kilkadziesiąt jednostek rzecznych: od najmniejszych łódek prywatnych po największe obecnie statki pasażerskie i jednostki Wodociągów Miejskich.

Na zakończenie rejsu, na wysokości miejsca zatopienia statku "Bajka" - w nurcie powyżej Mostu Poniatowskiego, uczestnicy zrzucą na wodę wieniec. W ten sposób zostaną oddane honory ludziom, którzy zginęli podczas jego obrony i przepraw przez Wisłę.

Mieszkańcy mogą zapisać się na rejs na stronie www.rokwisly.p l. Można również dołączyć do rejsu na swojej łodzi. Jednostkę trzeba wcześniej zarejestrować na tej samej stronie internetowej. Organizatorzy uprzedzają, że rejs może zostać odwołany w przypadku niskiego stanu wody. Poinformują o tym dzień przed wydarzeniem.

d2xwrdg

Program rejsu:

15:30- 15.45 – Podzamcze, wysokość przystani Aquatica- start Rejsu Powstańczego.
16.00 – wysokość Mostu Śląsko-Dąbrowskiego rejon walk z garnizonem w pierwszych dniach sierpnia ‘44
16.20 – wysokość Mostu Świętokrzyskiego – zdobycie i obrona elektrowni Powiśle, pomnik Syreny – symbol odznaczenia Virtuti Militarii dla Miasta Warszawa
16.45 – wysokość Mostu Poniatowskiego – najcięższe walki LWP i AK
17.00 – Godzina „W” – Bulwar Flotylii Wiślanej, miejsce zatopienia statku Bajka.
17.15 – wrzucenie wieńca w nurt Wisły.
17.30 – rozformowanie rejsu.
18.00 – spotkanie uczestników w PTTK Rejs

A tak było rok temu:

**

**

d2xwrdg
d2xwrdg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xwrdg
Więcej tematów