RegionalneWarszawaPonurkuj w Warszawie już 19 sierpnia!

Ponurkuj w Warszawie już 19 sierpnia!

Grupa Eksplorująca Podwarszawskie Nurkowiska zaprasza na nurkowanie w Gliniankach Cietrzewia położonych na terenie dzielnicy Warszawa – Włochy. Nietypowa okazja by zalogować prawdziwe nurkowanie open water w stolicy

Ponurkuj w Warszawie już 19 sierpnia!

08.08.2012 07:09

Planowane nurkowanie jest rekonesansem przed Tygodniem Czystości Wód. Jeżeli okaże się, że zbiornik kwalifikuje się do czyszczenia, a widoczność pozwala zobaczyć jakiekolwiek nieczystości, ekipa nurkowa powróci tam w kwietniu 2013 z oficjalną akcją podwodnego sprzątania.

W 1842 r. we Włochach powstała pierwsza cegielnia, która wykorzystywała złoża iłów. Gliny na tych terenach było pod dostatkiem, dlatego produkcję cegieł przenoszono z miejsca na miejsce, aż do wyczerpywania się surowca. Dziś jedynym śladem po fabryce są liczne stawy (np. stawy przy ul. Cietrzewia i ul. Koziorożca). W 1844 r. cegielnia oraz cała osada została zakupiona przez Koelichena i w rękach jego potomków pozostawały do czasu parcelacji w 1928 r.

Stawy te powstały na skutek wydobycia gliny na potrzeby okolicznych cegielni. Stąd popularna nazwa obiektu, Glinianki. Po zaprzestaniu wydobycia gliny teren ten był wykorzystywany do przechowywania lodu w okresie letnim, tak zwane lodownie. Po zaprzestaniu eksploatacji obiektu zostały one zalane wodą i otrzymały dzisiejszy wygląd. Stawy nie były zagospodarowane i stanowiły ostoję dzikiej przyrody o charakterze wodnym mimo wykorzystywania ich do odprowadzania ścieków z pobliskiej zajezdni autobusowej. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku teren stawów został zagospodarowany, stworzono alejki, tereny zabaw dla dzieci. Zaprzestano spuszczać nieczystości. Obecnie jest to jedno z atrakcyjniejszych miejsc wypoczynku mieszkańców Starych Włoch. Stawy posiadają obiegowe nazwy własne. Największy zbiornik wodny to "Ocean", a łączący się z nim poprzez bród mniejszy staw zlokalizowany przy ul. Cietrzewiej nazywany jest "Szkolnym" z racji na sąsiedztwo zabudowań Szkoły Podstawowej nr 94. Najmniejszy ze stawów nosi nazwę
"Karpiówka".

Stawy osnute są legendami o ich bardzo dużej głębokości i zatopionych w nich pojazdach. Prace modernizacyjne prowadzone w latach dziewięćdziesiątych nie potwierdziły tych opowieści. Opowieści te można zakwalifikować do tzw. legend miejskich.

Park ze Stawami Cietrzewia to największy obszar zieleni na terenie dzielnicy Warszawa-Włochy. Zajmuje powierzchnię blisko 8 ha (połowę stanowi powierzchnia lustra wody Stawu Cietrzewia). Odpocząć można siadając na jednej z 22 ławeczek. W parku na nawierzchni piaskowej i gumowej umiejscowiony jest plac zabaw dla dzieci z zjeżdżalniami, huśtawkami, karuzelą i piaskownicą oraz siłownia na świeżym powietrzu. Można, więc przybyć z całą rodziną!

Teren: 3,92 ha; Woda: 4,18 ha (Glinianka Krańcowa, Glinianka Cietrzewia), średnia głębokość 4,1 metra. Maksymalna 10 metrów.

Jak donosi jeden z nurków, strażak ze specjalistycznej grupy wodno-nurkowej na środku zbiornika głębokość dochodzi do 7-8 metrów. W lipcu trafił tam na widoczność około 1 metra. Przy modernizacji parku powstały pomosty dla wędkarzy, z których można wchodzić do wody. Dojazd prawie nad samą gliniankę możliwy z kilku miejsc.

Termin:
Niedziela, 19 sierpnia 2012, godz. 10:00.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)