RegionalneWarszawaPonad pół miliona zgłoszeń. Strażnicy miejscy podsumowali ubiegły rok

Ponad pół miliona zgłoszeń. Strażnicy miejscy podsumowali ubiegły rok

"Realizowane zgłoszenia pochodzą przede wszystkim od mieszkańców"

Ponad pół miliona zgłoszeń. Strażnicy miejscy podsumowali ubiegły rok

05.01.2017 15:37

Ponad pół miliona zgłoszeń dotyczących zagrożeń lub nieprawidłowości występujących na terenie Warszawy wpłynęło do straży miejskiej w 2016 roku. Średnio w ciągu doby rejestrowano ich blisko 1,5 tysiąca, to o prawie 200 zgłoszeń więcej niż rok wcześniej. Straż Miejska podsumowała miniony rok.

W 2016 r. przyjęto dokładnie 529483 zgłoszenia dotyczące zagrożeń lub nieprawidłowości występujących na terenie Warszawy. Średnio w ciągu doby rejestrowano ich 1447, tak wysoką wartość odnotowano pierwszy raz - w stosunku do roku ubiegłego wzrost w ciągu doby nastąpił o blisko 200 zgłoszeń. - Realizowane zgłoszenia pochodzą przede wszystkim od mieszkańców - zwracają uwagę strażnicy. Dodają, że zgłoszenia pochodzą również od policji , Pogotowia Ratunkowego, czy Centrum Warszawa 19115 .

Jednak to mieszkańcy mieli największy udział: "Analiza danych w latach 2013-2016 pokazuje zwiększający się udział zgłoszeń dokonywanych przez mieszkańców, które w 2016 r. stanowiły 69 proc. całości" - czytamy w raporcie.

W porównaniu do 2015 r. liczba zgłoszeń wzrosła o ok. 18 proc. - Na przestrzeni ostatnich czterech lat obserwowany jest również stały wzrost liczby zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości w ruchu drogowym, czego wyrazem jest ponad 29 proc. przyrost w stosunku do roku ubiegłego. Zgłoszenia w tej kategorii stanowiły ponad połowę całości - informują strażnicy. Najczęściej wzywano straż miejską w Śródmieściu (17 proc.), Mokotowie (14) i Woli (12).

(Nie) cicha noc w nocnym

85 proc. wszystkich zgłoszeń dotyczyły zakłócania porządku publicznego i spoczynku nocnego. Tu znów na pierwszym miejscu znajdziemy Śródmieście (25 proc.), na dalszej pozycji jest Praga Południe (11) i Wola (10).

Alkohol i nietrzeźwi mieszkańcy stolicy. - Działania strażników miejskich mają na celu ochronę zdrowia i życia osób w stanie silnego upojenia, jak również ograniczenie w przestrzeni publicznej zachowań niebezpiecznych lub nieobyczajnych - wyjaśniają strażnicy interwencje. W 2016 r. podjęto ogółem 23942 osoby nietrzeźwe, większość z nich stanowili mężczyźni (89 proc.). Najwięcej osób nietrzeźwych "podjęto z dzielnic: Śródmieście (23 proc.), Praga Południe (13) i Praga Północ (11).

Bezpieczeństwo w komunikacji miejskiej. - W tej sytuacji poczucie bezpieczeństwa wśród pasażerów jest jednym z kluczowych elementów - podkreślają strażnicy i dodają, że W 2016 r. straż miejska kontynuowała działania polegające na ochronie pasażerów komunikacji miejskiej oraz samej infrastruktury. W 2016 r. zareagowano na 11581 zdarzeń. "Zdecydowaną większość stanowiły działania wobec osób w stanie nietrzeźwości lub spożywających alkohol w miejscach zabronionych – 34 proc.) oraz w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia spowodowanych najczęściej nadużyciem alkoholu (32 proc.)" - czytamy w raporcie.

W 2016 r. strażnicy podjęli czynności wobec 6622 osób nieletnich. Najczęstszymi przyczynami interwencji było palenie papierosów oraz uchylanie się od obowiązku szkolnego.

Obraz
Zobacz także
Komentarze (0)