Trwa ładowanie...

Ponad 200 nowych tramwajów dla stolicy. "Największa wymiana taboru w historii"

Nowe tramwaje będą obsługiwać nie tylko stare trasy; miasto kupuje je również z myślą o nowych trasach na Gocław, Wilanów czy Tarchomin.

Ponad 200 nowych tramwajów dla stolicy. "Największa wymiana taboru w historii"
d2kzjhq
d2kzjhq

Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na dostawę 213 nowych tramwajów; wartość zamówienia to ponad 2,3 mld zł brutto. Pierwsze pojazdy mogą przyjechać do Warszawy w połowie 2019 r. - To jest największa wymiana taboru w historii - powiedziała wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.

Zamówienie obejmuje zakup 213 tramwajów, w tym 123 tramwajów w zamówieniu podstawowym oraz 90 tramwajów w ramach opcji. - Robimy zamówienie na całość - 213 sztuk, przy czym gwarantujemy sobie, że jeżeli będziemy chcieli zrezygnować z zakupu 90, to po prostu nie będziemy ich kupować - wyjaśniła w piątek Kaznowska.

Nowe tramwaje będą obsługiwać nie tylko stare trasy; miasto kupuje je również z myślą o nowych trasach na Gocław, Wilanów czy Tarchomin.

W ramach zamówienia podstawowego będzie to 85 tramwajów dwukierunkowych oraz 18 tramwajów jednokierunkowych o długości do 33 m, 20 tramwajów niskopodłogowych jednokierunkowych o długości do 24 m. W ramach opcji spółka zamawia 45 tramwajów dwukierunkowych o długości do 33 m oraz 45 tramwajów jednokierunkowych o długości do 33 m.

Zamówienie obejmuje również specjalistyczne wyposażenie obsługowe, pakiet naprawczy, pakiet eksploatacyjny, pakiet materiałów niezbędnych do wykonania naprawy głównej oraz wykonywanie napraw powypadkowych w okresie trwania gwarancji.

d2kzjhq

Czas na składanie ofert mija 27 marca. Tramwaje w ramach zamówienia podstawowego powinny być dostarczone do 30 kwietnia 2021 roku, a w ramach opcji do 30 czerwca 2023 roku.

Tramwaje będą przyjeżdżały do Warszawy w partiach. - Pierwsza partia powinna przyjechać 22 miesiące od daty podpisania umowy, spodziewamy się, że powinno to być mniej więcej drugi, trzeci kwartał 2019 r. - powiedziała wiceprezydent.

Jak dodała, 27 lutego zostanie otwarty kolejny fragment linii tramwajowej na Tarchominie, w kierunku Nowodworów. - Jednocześnie przygotowujemy kontynuacje tej trasy, czyli w zasadzie ostatni odcinek wraz z pętlą przy ul. Modlińskiej - zaznaczyła Kaznowska.

Jak podaje miasto, ogółem od 2007 r. do stolicy trafiło łącznie 311 nowych tramwajów, w tym 281 niskopodłogowych. A ostatni tak duży kontrakt na dostawę 186 szt. tramwajów o wartości 1,5 mld zł został podpisany w 2009 r.

d2kzjhq

Kaznowska zaznaczyła, że również bardzo duże zamówienia szykują się w Miejskich Zakładach Autobusowych. - Mamy taki plan, żeby do 2027 r. wymienić cały tabor, jeżeli chodzi o autobusy. Wymienić wszystkie autobusy w naszej miejskiej spółce na niskoemisyjne bądź zeroemisyjne - powiedziała wiceprezydent.

Źródło: (PAP)

Oprac. Karolina Pietrzak

d2kzjhq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kzjhq
Więcej tematów