Pogrzeb Warszawskiej Starówki
Dalszy ciąg komentarzy internautów na temat planów przebudowy okolic pl. Zamkowego
Dwie warszawskie organizacje - Miasto Jest Nasze i Ogród Warszawa - mają przykrość zaprosić na pogrzeb - czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku .
Dzisiaj 29 października o godzinie 13.00 odbędzie się pogrzeb Warszawskiej Starówki na liście UNESCO. Przeżyła z nami 33 lata. Zmarła śmiercią tragiczną. Nic niestety nie trwa wiecznie. Szczególnie w Warszawie.
Wczoraj pisaliśmy o tym , że Polski Komitet ds. UNESCO wydał oświadczenie na temat projektu budowy nowoczesnego biurowca przy ul. Senatorskiej. Wcześniej Senatorska Investment, realizator inwestycji, zwołał specjalną konferencję prasową, na której wyjaśniano, że projekty szczegółowo konsultowano zarówno ze specjalistami z UNESCO, jak i miejskimi architektami oraz konserwatorem zabytków.
Nie do końca okazało się to prawdą. Komitet ds. UNESCO zdementował doniesienia o jakichkolwiek konsultacjach. w sprawie tej inwestycji. Jednocześnie stwierdził ponad wszelką wątpliwość, że teren inwestycji znajduje się w granicach obszaru uznanego za Światowe Dziedzictwo UNESCO - od 1980 roku. Polski Komitet ds. UNESCO poinformował już rząd, którego reprezentantem w tym przypadku jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o tym fakcie. Czekają w tej chwili na odpowiedź ministerstwa.**
Czy to oznacza, że coraz bardziej prawdopodobnym scenariuszem staje się niestety możliwość wykreślenia Starego Miasta z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO?
Tak uważają organizatorzy "pogrzebu". Jak piszą, taki los spotkał m.in. Drezno po budowie niekonsultowanego z tą instytucją mostu, który zburzył panoramę miasta.
Pozwolenie na realizację nowego projektu przy pl. Zamkowym wydano w lutym 2012 roku. Zabudowa pierzei została oceniona przez biegłego rzeczoznawcę ministerstwa kultury, który złożył korektę przedstawionego projektu. Najważniejsza dotyczyła zmiany ukształtowania dachów narożnych.