Trwa ładowanie...

Plac Małachowskiego: rekordowa liczba prac w konkursie na modernizację!

Zwycięzca zgarnie 40 tysięcy złotych! Wyniki konkursu już w lipcu

Plac Małachowskiego: rekordowa liczba prac w konkursie na modernizację!
dbm9kly
dbm9kly

Aż 51 architektów, urbanistów z Polski i ze świata zaproponowało nowe koncepcje funkcjonowania Placu Małachowskiego jako "miejsca otwartego na mieszkańców i eksponującego dziedzictwo architektury obiektów okalających Plac". Zarząd Terenów Publicznych – organizator konkursu na koncepcję modernizacji tej części Śródmieścia – we wtorek, 17 czerwca, o godz. 11.00 zakończył przyjmowanie prac.

Uczestnicy konkursu przez ostatnie 3 miesiące tworzyli takie idee zagospodarowania Placu Małachowskiego, które umożliwią otwarcie kolejnego miejsca w stolicy przyjaznego dla mieszkańców i turystów, z przestrzenią do organizacji wydarzeń kulturalno-artystycznych, gdzie będzie można odpocząć, spotkać się i wymienić doświadczeniami, pospacerować. W pracach konkursowych należało zaproponować sposób połączenia historycznej funkcji Placu z wymaganiami współczesnych użytkowników, zaakcentować architektoniczną i funkcjonalną rolę zabytkowych budynków oraz uwzględnić wymagania Stołecznego Konserwatora Zabytków, Inżyniera Ruchu, a także wnioski z konsultacji społecznych.

Dobiegający końca konkurs był możliwy dzięki 3 latom pracy inicjatorów zabiegających o zmiany przestrzeni. Do koalicji starającej się o doprowadzenie do modernizacji Placu Małachowskiego, składającej się z instytucji świata kultury, biznesu, nauki, religii, okalających Plac (m.in.: Państwowego Muzeum Etnograficznego, Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki, Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy), dołączył Urząd Dzielnicy Śródmieście. Inicjatorom modernizacji zależy na tym, aby przywrócić temu fragmentowi Śródmieścia wytyczonemu w 1825 r. u zbiegu ulic Królewskiej, Traugutta, Mazowieckiej i Kredytowej – rangę placu miejskiego.

"Plac położony w pobliżu pięknych tras spacerowych – Ogrodu Saskiego czy Traktu Królewskiego, zasługuje na to, by oddać go mieszkańcom, wzorem dobrych praktyk stosowanych w innych europejskich stolicach". - czytamy w informacji prasowej.

dbm9kly

Teraz najlepsze prace wybierze Sąd Konkursowy, któremu przewodniczy wybitny architekt Andrzej M. Chołdzyński. Zarząd Terenów Publicznych przyzna laureatom nagrody pieniężne: 40 000 zł za I miejsce, 20 000 zł za II miejsce, 10 000 zł za III miejsce i dwa wyróżnienia, w łącznej wysokości 10 000 zł. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona w I połowie lipca. Dzieła architektów i projektantów będzie mógł obejrzeć każdy chętny, bowiem zostaną one zaprezentowane na pokonkursowej wystawie, która zostanie zainaugurowana w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Ponieważ prace związane z modernizacją Placu Małachowskiego od samego początku prowadzone są w modelu w pełni partycypacyjnym, zaplanowano także* publiczną dyskusję pokonkursową* dla mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, aktywistów miejskich, architektów, urbanistów i wszystkich zainteresowanych kierunkami rozwoju przyjaznej przestrzeni w mieście.

dbm9kly
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbm9kly
Więcej tematów