Plac Konesera w nowej aranżacji. Jesień na warszawskiej Pradze pod znakiem literatury
Stołeczny plac Konesera zmienił się w bajkowe królestwo słów i literatury. Mieszkańcom i spacerowiczom od początku października towarzyszą kolorowe lampiony w kształcie liter, które wykonał autor nietuzinkowych realizacji w przestrzeni publicznej, Jarosław Koziara. Instalacja, a także towarzyszące jej inne atrakcje, są dostępne bezpłatnie w ogólnodostępnej przestrzeni Centrum Praskiego Koneser.
15.10.2021 12:03
Przez wiosnę i lato odwiedzający Centrum Praskie Koneser mogli podziwiać motyle i tulipany, rozświetlające plac Konesera. Poprzedni wystrój tego miejsca został zastąpiony wielobarwnymi literami, które zwiastują kolejne, po Radosnej Wiośnie Konesera i Lecie Konesera, atrakcje. Jesienne, dłuższe wieczory sprzyjają zanurzaniu się w świat literatury i właśnie ta dziedzina sztuki będzie na pierwszym planie Inspirującej Jesieni Konesera.
Najnowsza instalacja Jarosława Koziary to sto kolorowych lampionów w kształcie liter, dzięki którym każdy będzie mógł znaleźć się w bajkowej scenerii. Zwłaszcza że na placu Konesera pojawiła się również Zaczytana Wystawa. To niezwykłe ławki stworzone przez uznanych artystów: Rafała Olbińskiego, Adama Fatygę, Alicję Kocurek, Kingę Kulawiecką, Jolę Richter-Magnuszewską i Marka Sułka. Przypominają one swoim kształtem otwartą książkę. Można na nich nie tylko usiąść, ale także przy okazji pobrać na swój telefon za pomocą kodu QR jeden z dostępnych tytułów w formie audiobooka. Poszczególne pozycje książkowe, dla dzieci i dorosłych, będą zmieniały się w kolejnych tygodniach trwania Inspirującej Jesieni Konesera. Partnerem tej nietuzinkowej ekspozycji, którą można podziwiać aż do 18 listopada, jest Fundacja Zaczytani.org.
W świecie Tytusa, Romka i A’Tomka
Doskonałym wyborem zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych osób jest również przygotowana we współpracy Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego wystawa poświęcona twórczości zmarłego na początku roku Henryka Chmielewskiego. Popularny Papcio Chmiel zapisał się w historii komiksu, tworząc przygody kultowych bohaterów – Tytusa, Romka i A’Tomka. Przez lata powstało kilkadziesiąt ksiąg z ich udziałem, które stały się najdłuższą serią komiksową w Polsce. Ekspozycji, której partnerem jest Wydawnictwo Prószyński i S-ka, towarzyszą też inne wydarzenia – poranki dla dzieci z pokazami filmów, a także warsztaty kreatywne "Rysuj z Tytusem". Z kolei stworzone przez Marka Sułka monidła, inspirowane światem narysowanym przez Henryka Chmielewskiego, mogą stać się tłem radosnych zdjęć ze spacerów po placu Konesera.
Literackie spotkania
Tymczasem już 19 października nie lada gratka dla nieco starszych miłośników sztuki pisania. Wówczas zainaugurowany zostanie cykl "Koneserzy literatury. Marcin Meller zaprasza". Pierwszymi gośćmi dziennikarza będą uznani autorzy: Zygmunt Miłoszewski, Magdalena Grzebałkowska i Wojciech Chmielarz. Tematem rozmowy będzie fikcja i rzeczywistość w literaturze. Kolejne wydarzenia – już w listopadzie i grudniu.
Oprócz tego w Centrum Praskim Koneser 22 października (godz. 16.00-21.00) będzie miała miejsce Noc Księgarń, czyli kiermasz książki dziecięcej i spotkania autorskie. 20 i 27 października zaplanowano Spotkania Literackie dla Koneserów. Podczas nich będzie można przenieść się do Warszawy znanej z tekstów Wiecha czy międzywojennej jesieni, kryjącej się w wierszach Juliana Tuwima. Z kolei w Pasażu Konesera 21, 26 i 28 października oraz 2, 9 i 16 listopada odbędzie się Cykl Międzypokoleniowych Spotkań z Literaturą (godz. 18.00).
Zaczytani.org i Świat Książki od 8 października do 18 listopada prowadzą też zbiórkę książek dla Zaczytanych Bibliotek. Ofiarowane tytuły trafią do szpitali i placówek pomocowych.
Więcej informacji o literackich (i nie tylko) wydarzeniach Inspirującej Jesieni Konesera można znaleźć na: koneser.eu
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl czy Minimal Line. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Czajka Art Gallery, Dom ze Sztuką, ToTuart oraz Zwierzyniec.