Trwa ładowanie...

PKP zapewnia, że pociągi do Modlina nie są zagrożone

Polskie Koleje Państwowe zapewniają, że inwestycje na Mazowszu nie są zagrożone. A pieniądze na nie są zabezpieczone. Chodzi o prawie 400 mln zł Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Wstępnie miały one posłużyć na budowę linii do Modlina, jednak plany nieco się zmieniły.

PKP zapewnia, że pociągi do Modlina nie są zagrożoneŹródło: East News, fot: PIOTR MOLECKI
d23d4ia
d23d4ia

Prace nad nowym połączeniem z Modlinem podzielono na dwa etapy. Część pieniędzy ma dofinansować pierwszy etap prac, a pozostałe środki wesprą budowę połączeń na trasach: Ostrołęka-Chorzele oraz Zegrze-Wieliszew.

Taka decyzja budzie niepokój w Urzędzie Marszałkowskim. Marta Milewska przyznała, że władze województwa obawiają się, że "środki przepadną, ponieważ wciąż nie ma umów z PKP PLK, a wszystko musi być rozliczone do 2023 r."

- Dotychczas nie został złożony wniosek o dofinansowanie dla żadnego z tych trzech projektów, a co za tym idzie - nie została podpisana jeszcze żadna umowa o dofinansowanie. Oczywiście środki te nie są zagrożone, bo w razie konieczności istnieje możliwość przesunięcia ich na inne projekty, natomiast byłoby olbrzymią stratą dla Mazowsza, gdyby żaden z tych projektów nie mógł być zrealizowany – tłumaczy urzędniczka.

Zobacz też: Koniec "Czarnego Kota". Wewnątrz rozrzucone dokumenty i połamane meble

Stąd apel radnych z Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Bartosz Wiśniakowski, wiceprzewodniczący komisji środowiska, zaznaczył, że samorządowcy "stanowczo sprzeciwiają się zaniechaniom PKP-PLK, prowadzącym do marnotrawstwa środków unijnych".

d23d4ia

PKP odpiera zarzuty i zapewnia, że w tej sytuacji nie ma żadnych powodów do obaw.

- Nasze prace nad inwestycjami cały czas idą do przodu - podkreśla rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec. – Na projekt Ostrołęka-Chorzele już możemy przygotować prace, bo umowa została podpisana w 2019 roku. Również na etapie przygotowania do podpisania umowy jest projekt Wieliszew-Zegrze – dodaje.

Przewoźnik nie ukrywa jednak, że są pewne problemy z umową na budowę linii do lotniska w Modlinie. Po uzyskaniu decyzji środowiskowej pojawiły się odwołania, przez co wniosek musi być rozpatrzony ponownie przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Spółka zapewnia jednak, że wszystkie środki unijne będą zakontraktowane jeszcze w tym roku.

Źródło: RDC

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d23d4ia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23d4ia
Więcej tematów