RegionalneWarszawaPierwsze spotkania Praskiej Platformy Kultury w Teatrze Powszechnym

Pierwsze spotkania Praskiej Platformy Kultury w Teatrze Powszechnym

Głównym założeniem platformy jest połączenie środowiska kulturalnego, zwłaszcza praskich instytucji, organizacji i aktywistów

Pierwsze spotkania Praskiej Platformy Kultury w Teatrze Powszechnym

24.03.2015 13:29

Teatr Powszechny zaprasza wszystkie instytucje, organizacje i aktywistów praskich do wspólnej refleksji nad kondycją dzielnicy. Marcowe spotkanie ma się stać okazją do zmapowania problemów życia społecznego i kulturalnego dzielnicy, ale także szansą na wspólne wypracowanie możliwych pozytywnych rozwiązań. "Wszyscy - małe lokalne stowarzyszenia, czy duże instytucje obecne w świadomości ogólnopolskiej - jesteśmy sąsiadami w konkretnym miejscu i pośród konkretnej społeczności. Chcemy tej społeczności lepiej służyć i być jej orędownikiem w relacjach z lokalnymi i miejskimi urzędnikami. Liczymy, że marcowe spotkanie stanie się zaczynem stałej, intensywnej platformy współpracy" - czytamy na stronie Teatru Powszechnego.

- Praga to miejsce mające wartość historyczną i kulturową na skalę światową, którego oblicze zmienia się od kilku lat. Wpływ na zmiany tej części miasta mają miejskie inwestycje w kulturę, jak budowa Muzeum Warszawskiej Pragi, modernizacja Teatru Powszechnego, czy modernizacja zabytkowych obiektów dla Orkiestry Sinfonia Varsovia. Priorytetem dla tej dzielnicy jest program rewitalizacji do 2022 roku, którego konsultacje ruszają w kwietniu – powiedziała Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz–Waltz.

Inicjatywa Praskiej Platformy Kultury ma stać się forum spotkania wszystkich, którzy są zaangażowani w życie kulturalne prawobrzeżnej Warszawy i chcą wypracować wspólne działania dla budowania lepszej przestrzeni społecznej na Pradze. W ramach prowadzonych do tej pory rozmów zostały zidentyfikowane tematy, które wydają się być ważne dla mieszkańców dzielnicy, m.in. oferta instytucji kultury, przestrzenie urbanistyczne do wspólnego zagospodarowania, współpraca między organizacjami pozarządowymi i instytucjami publicznymi.

- Mamy świadomość istnienia licznych udanych projektów kulturalnych i społecznych, prowadzonych przez mniejsze i większe podmioty, często przez indywidualnych aktywistów. Teatr Powszechny, zgodnie z mottem „Teatr, który się wtrąca”, chce mocniej niż dotychczas włączyć się w sąsiedzką debatę o Pradze – mówi Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera.

Na spotkaniu 25 i 26 marca (od 10:00 do 17:00) zostanie zarysowana idea dotycząca tego, jaką Pragę chce widzieć współczesne społeczeństwo w perspektywie 10 – 20 lat. Następnego dnia, spotkanie (od 11:00 do 16:00) będzie poświęcone m.in. Programowi Rewitalizacji Pragi.

Dla zapewnienia komfortu pracy, organizatorzy proszą o rejestrację, poprzez podanie swojego imienia i nazwiska, oraz reprezentowanej instytucji i adresu mailowego do dalszej korespondencji, na adres: sekretariat@powszechny.com.

Przeczytajcie też: Park Praski kończy 150 lat!

Obraz
teatrpragahgw
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)