"Perspektywy" wybrały warszawskie licea 25‑lecia. "Staszic, Batory i Poniatowski"
Te szkoły osiągały najlepsze wyniki w nauce od 1992 roku.
26.02.2016 13:45
Liceum im. Stanisława Staszica zajęło pierwsze miejsce w Rankingu 25-lecia Liceów Warszawskich przygotowanym przez "Perspektywy". Na drugim miejscu znalazło się liceum im. Stefana Batorego, a na trzecim - im. księcia Józefa Poniatowskiego.
"Perspektywy" wskazały 25 najlepszych stołecznych liceów , które osiągały najlepsze wyniki w corocznych rankingach stołecznych liceów od 1992 r. Wyniki zostały przedstawione na uroczystej sesji komisji edukacji i rodziny Rady Warszawy z udziałem m.in. prezydent stolicy Hanną Gronkiewicz-Waltz, dyrektorów stołecznych szkół i władz uczelni wyższych oraz uczniów. Dyrektor zwycięskiego liceum im. Staszica Regina Lewkowicz powiedziała PAP, że przepisem na edukacyjny sukces jest spotkanie ambitnego ucznia z nauczycielem mistrzem.
- Zmieniła się rola nauczyciela, nauczyciel, który uczył jest teraz nauczycielem, który przewodzi. Jest tak dużo źródeł informacji, że on już przestał być źródłem informacji i musi w końcu zdać sobie z tego sprawę - podkreśliła Lewkowicz. - Uczniowie pracują metodą realizowania projektów, które wymagają od nich zarówno dużo samodzielnego wysiłku, jak i później pracy w grupie. Jeden projekt może trwać nawet dwa lata. Lekcje są kolejnymi etapami realizacji projektu - mówiła dyrektor LO im. Staszica. W pierwszej dziesiątce najlepszych stołecznych liceów 25-lecia znalazły się także szkoły im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Witkiewicza, Tadeusza Czackiego, Władysława IV, Mikołaja Kopernika, Pawła Jasienicy i Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Waldemar Siwiński powiedział, że ranking szkół "Perspektyw" powstał, by służyć pomocą uczniom w wyborze liceum. Kryteria oceny placówek ewoluowały przez lata wraz ze zmianami polskiego systemu edukacji. "Perspektywy" przedstawiły w piątek także swój pierwszy ranking stołecznych techników. Pierwsze miejsce zajęło Technikum Mechatroniczne nr 1 z Mokotowa. Drugie Technikum Geologiczno-Geodezyjno-Drogowe im. Stanisława Kluźniaka z Pragi Północ, a trzecie - Technikum Architektoniczno-Budowlane im. Stanisława Noakowskiego ze Śródmieścia.
Źródła: PAP
Przeczytajcie też: Parapetówka na Młynarskiej. Nowe miejsce na kulturalnej mapie Warszawy