Trwa ładowanie...

Oszukują nas w sklepach!

Mazowiecka Inspekcja Handlowa stwierdziła nieprawidłowości w prawie połowie kontrolowanych obiektów! Gdzie zgłaszać przypadki oszustw sklepowych?

Oszukują nas w sklepach!
d2pr9zz
d2pr9zz

Oznaczenie ceną każdego towaru, przekreślenie starej i uwidocznienie aktualnej, wskazanie okresu obowiązywania przeceny - to główne obowiązki sprzedawców. Mazowiecka Inspekcja Handlowa stwierdziła nieprawidłowości w prawie połowie kontrolowanych sklepów. Wykryto między innymi „gratisy” nie za darmo i brak aktualnej ceny. - czytamy na stronach MIH.

W 2013 r. inspekcja handlowa na Mazowszu przeprowadziła 42 kontrole w sklepach, w których obowiązywały promocje. Stwierdzono nieprawidłowości w 20 przypadkach (48 proc.). Sprawdzono 1585 partii wyrobów (artykułów żywnościowych, kosmetyków, chemii gospodarczej, odzieży, obuwia, biżuterii). Zakwestionowano 345 partii (22 proc). Nałożono 14 mandatów i skierowano 2 wnioski o ukaranie do sądu za popełnienie wykroczenia (naruszenie przepisów o obowiązku uwidaczniania cen).

Najczęstsze nieprawidłowości dotyczyły:
W zakresie informowania o promocji: nieprzekreślenie ceny dotychczasowej, przekreślona cena dotychczasowa była wyższa niż faktycznie obowiązująca przed promocją, brak informacji o cenie aktualnej, niepodanie przyczyny obniżki cen oraz terminu, obowiązywania podanej ceny, deklarowany „gratis” nie był oferowany całkowicie za darmo.

d2pr9zz

W zakresie uwidaczniania ceny: nieoznaczenie produktu ceną, brak lub nieprawidłowo wyliczona cena jednostkowa (np. ile kosztuje 1 kg produktu sprzedawanego w opakowaniu 200 g), brak wywieszek przy towarze, brak ceny jednostkowej na wywieszce.

Niestety, niektórzy sprzedawcy uważają, że "promocja" to nie obniżka cen, a promocja danego artykułu. Gdzie zgłaszać zauważone nieprawidłowości? Najlepiej bezpośrednio do Mazowieckiej Inspekcji Handlowej: telefonicznie: 22-826-42-09, 22-826-18-30 lub mailowo: ih_warszawa@wiih.org.pl.

Często się spotykacie z takimi "nieprawidłowościami"?

d2pr9zz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pr9zz
Więcej tematów