Trwa ładowanie...

NSA: Nie można karać za brak biletu parkingowego za szybą

Sąd zakwestionował sformułowanie Rady Warszawy, że niewyłożenie biletu jest "równoznaczne" z nieopłaceniem parkowania

NSA: Nie można karać za brak biletu parkingowego za szybą
d1bmewo
d1bmewo

Rada Warszawy nie mogła wprowadzić mandatów dla kierowców za niewyłożenie za szybę samochodu biletu z parkometru albo wyłożenie go w sposób niewłaściwy - orzekł dzisiaj Naczelny Sąd Administracyjny, uznając, że uchwała Rady Warszawy w tej części jest nieważna. Sąd zakwestionował sformułowanie Rady Warszawy, że niewyłożenie biletu jest "równoznaczne" z nieopłaceniem parkowania .

Wyrok dotyczy uchwały Rady Warszawy z czerwca 2008 r., która obowiązuje nadal. Pod koniec ubiegłego roku zaskarżyła ją do sądu rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz. Zdaniem rzecznik miasto ma prawo pobierać opłaty za parkowanie, ale nie może zmuszać kierowców do wykładania biletu w widocznym miejscu. Według rzecznika prawem samorządu jest tylko i wyłącznie pobranie opłaty. Nakazując wyłożenie biletu przekracza swoje uprawnienia.

Rada miasta broniła się mówiąc, że przepis ten wcale nie pogarsza sytuacji kierowców. Kierowca, który opłacił swój postój, a mimo to dostał mandat, może zawsze wnieść reklamację. Z danych wynika, że z 45 tys. reklamacji złożonych w 2010 r., 9 tys. zostało uwzględnionych właśnie dlatego, że kierowca przedstawił dowód uiszczenia opłaty. Rada Warszawy dodaje, że uchwalony przepis ma jedynie umożliwić efektywne zorganizowanie poboru opłat.

Argumentów tych nie uznał w kwietniu tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Teraz decyzję tę potwierdził także Naczelny Sąd Administracyjny.

d1bmewo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bmewo
Więcej tematów