Trwa ładowanie...

Nowoczesna: PiS chce w nieuczciwy sposób przejąć władzę w Warszawie

"Powinni wypowiedzieć się przede wszystkim mieszkańcy"

Nowoczesna: PiS chce w nieuczciwy sposób przejąć władzę w Warszawie
d10foqw
d10foqw

PiS ma świadomość, że nie wygra zbliżających się wyborów samorządowych uczciwie, dlatego proponuje zmiany w ustroju Warszawy - stwierdzili politycy Nowoczesnej odnosząc się do projektu ustawy autorstwa PiS o metropolii warszawskiej.

Projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy zakłada m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy.

W środę podczas konferencji prasowej do tego pomysłu odnieśli się politycy Nowoczesnej wskazując, m.in. że zapisy tego projektu są niekonstytucyjne. Wiceprzewodniczący Nowoczesnej w Warszawie Paweł Rabiej uznał, że zmiany te będą prowadziły do pogorszenia życia mieszkańców zarówno Warszawy, jak i włączonych do niej gmin.

- To są bardzo poważne zmiany, które zostały zaproponowane bez dialogu społecznego - podkreślił Rabiej. Pytał jednocześnie z jakimi ekspertami rozmawiał PiS przygotowując projekt. - Czy konsultowano z mieszkańcami, czy konsultowano z samorządami? - pytał. - Jeśli te zmiany zostaną wprowadzone bez takich konsultacji, będzie to bardzo złe - dodał Rabiej.

d10foqw

Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz ocenił, że PiS ma świadomość tego, że "nie wygra zbliżających się wyborów samorządowych uczciwie". - Dlatego proponuje takie nieuczciwe rozwiązanie - zaznaczyła.

Jak podkreśliła w sprawach tak kluczowych, jak ustrój Warszawy powinni wypowiedzieć się przede wszystkim mieszkańcy, zarówno gmin podwarszawskich jak i samej stolicy. - Oni muszą mieć możliwość wypowiedzenia się na temat pozytywów i negatywów, które będzie niosła za sobą ta reforma - oświadczyła posłanka.

Zaznaczyła, że PiS działa w sposób autorytarny narzucając z góry pewne rozwiązania "wrzutką poselską, która nie wymaga żadnych konsultacji". - Dlatego my, jako Nowoczesna przeprowadzimy te konsultacje sami. Zapraszamy 20 lutego na konsultacje, które odbędą się w Sejmie i będą dotyczyły kwestii samorządowych, w tym także ustroju Warszawy - poinformowała.

Dodała, że Nowoczesna rozważa też kwestię przeprowadzenia referendum lokalnego dotyczącego nowego ustroju Warszawy.

d10foqw
d10foqw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10foqw
Więcej tematów