Nowe wagony i lokomotywy już w Kolejach Mazowieckich
Obecnie trwają szkolenia dla maszynistów, pod kątem dostarczonego taboru.
Jeden z ostatnich dni 2015 roku jest szczęśliwy dla mazowieckiego przewoźnika, który właśnie odebrał 22 wagony piętrowe typu Sundeck oraz dwie lokomotywy Gamma. Zostały one wyprodukowane w bydgoskiej PESIE, a co za tym idzie udało się w pełni zrealizować zawarty kontrakt.
- Cieszę się niezmiernie z faktu dokonania końcowych odbiorów wagonów piętrowych i lokomotyw wyprodukowanych w bydgoskiej PESIE. Chciałoby się rzec, gdzie są teraz ci wszyscy „życzliwi”, którzy nie dawali szans na zrealizowanie tego zamówienia do końca 2015 roku. A tak zupełnie na poważnie, to oświadczam, że tym sposobem Koleje Mazowieckie zrealizowały w 100 procentach swoje inwestycje taborowe związane z absorpcją środków unijnych perspektywy 2007–2013. To dobra wiadomość u progu Nowego Roku, głównie dla podróżujących po Mazowszu naszymi pociągami – powiedział Czesław Sulima, członek zarządu Kolei Mazowieckich.
Skład typu Sundeck jest przystosowany do jednoczesnego przewozu około 1700 pasażerów . Lokomotywa Gamma jest z kolei w stanie rozwijać prędkość do 160 km/h. Piętrusy wyróżniają się nowoczesnym designem oraz wyposażeniem, na które składają się m.in. klimatyzacja, bezprzewodowy internet, monitoring oraz system informacji pasażerskiej.
- Zamknięcie realizacji kontraktu na dostawy pojazdów, których przed nami nikt w Polsce nie budował, to ogromna satysfakcja na koniec niełatwego dla nas 2015 roku – mówi Tomasz Zaboklicki, prezes PESA Bydgoszcz S.A. – Końcowe odbiory wszystkich Sundecków potwierdziły, że sprostaliśmy rygorystycznym wymaganiom Kolei Mazowieckich, a to pozwala ze spokojem oczekiwać eksploatacji i pierwszych ocen tych, dla których ten wysiłek wspólnie z przewoźnikiem podjęliśmy – pasażerów - dodaje Zaboklicki.
Wagony są również w pełni przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych . Wartość całego kontraktu to dokładnie 267 mln zł, z czego większą część stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Przeczytajcie też: Historyczny napis na kamienicy przy Białobrzeskiej ocalony. "Dom sprawdzono min nie ma"