Nominacje do warszawskiej Nagrody Literackiej
Spośród 350 nadesłanych tytułów nominowano 12 autorów.
Dziś ogłoszono nominacje do 9. edycji Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez warszawski samorząd, którego historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs jest kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38.
Kandydatów do nagrody zgłaszać mogli wydawcy, księgarze, bibliotekarze oraz sami czytelnicy. Wybierać należało spośród książek żyjących autorów, napisanych w języku polskim i wydanych w 2015 roku. Nominacje można było zgłaszać w czterech kategoriach: literatura piękna – proza, literatura piękna – poezja, literatura dziecięca – tekst i ilustracje, edycja warszawska.
Zgłoszono 350 tytułów w czterech kategoriach. 149 w kategorii proza, poezja - 93 tytuły, literatura dziecięca - 66 oraz edycja warszawska - 42.
– Wstępne wyniki badań czytelnictwa w Polsce za 2015 rok, które są realizowane przez partnera Nagrody Literackiej m.st. Warszawy – Bibliotekę Narodową, alarmują, że odsetek osób deklarujących czytanie spadł w porównaniu z rokiem ubiegłym. Tym bardziej i chętniej Warszawa podejmuje działania popularyzujące czytanie prozy, poezji, literatury dziecięcej. Wyróżnione tytuły zasilą także warszawskie biblioteki, ponieważ zadaniem miasta jest nie tylko promowanie twórczości, ale także ułatwianie mieszkańcom dostępu do kultury – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
Trudne zadanie jury
Jury - pod przewodnictwem Janusza Drzewuckiego w składzie: Grażyna Borkowska, Karolina Głowacka, Joanna Kulmowa, Krzysztof Masłoń, Anna Romaniuk oraz Rafał Skąpski, wybrało spośród 350 nadesłanych książek 12 tytułów nominowanych do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Dodatkowo jury dokona wyboru w kategorii warszawski twórca. Laureata tej najcenniejszej kategorii oraz laureatów pozostałych kategorii poznamy pod koniec kwietnia podczas uroczystej gali.
– Każdy z członków naszego jury to indywidualność i osobowość, każdy wniósł do naszego grona swoją wiedzę i doświadczenie, ale także upodobania i słabości, czyli sympatie literackie. Już z tego powodu nie było nam łatwo wybrać po trzy książki w każdej z czterech kategorii. Nie było łatwo również dlatego, że musieliśmy zapoznać się z całym mnóstwem książek, inaczej mówiąc: było w czym wybierać. – powiedział przewodniczący jury, Janusz Drzewucki.
Kategoria proza:
Anna Janko, Mała zagłada, Wydawnictwo Literackie
Michał Książek, Droga 816, Wydawnictwo Fundacja Sąsiedzi
Renata Lis, W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu, Wydawnictwo Sic!
Kategoria poezja:
Wojciech Kass, Przestwór. Godziny, Biblioteka „Toposu”
Piotr Matywiecki, Którędy na zawsze, Wydawnictwo Literackie
Joanna Mueller, Intima thule, Biuro Literackie
Kategoria literatura dziecięca – tekst i ilustracje:
Katarzyna Babis, Maja z księżyca, Wydawnictwo Widnokrąg
Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych), Poradnia K
Katarzyna Ryrych, Król, Wydawnictwo Literatura
Kategoria edycja warszawska:
Beata Chomątowska, Pałac. Biografia intymna, Wydawnictwo Znak
Magdalena Kicińska, Pani Stefa, Wydawnictwo Czarne
Magdalena Stopa, Przed wojną i pałacem, Dom Spotkań z Historią
Partnerem Nagrody jest Biblioteka Narodowa.
Patronami medialnymi 9. edycji Nagrody Literackiej są: I Program Polskiego Radia i II Program Polskiego Radia, TVP Warszawa, TVP Kultura, Tygodnik Powszechny, Rzeczpospolita, Magazyn literacki KSIĄŻKI, Miesięcznik Stolica oraz portal lubimyczytac.pl