Trwa ładowanie...

NIK: Program sterylizacji zwierząt powinien powrócić

Kolejny etap sporu pomiędzy wojewodą mazowieckim, Edwardem Sipierą, a władzami Warszawy.

NIK: Program sterylizacji zwierząt powinien powrócić
d25vkvs
d25vkvs

Niedawno na łamach serwisu pisaliśmy o wstrzymaniu przez wojewodę mazowieckiego programu bezpłatnej sterylizacji psów i kotów z terenów Warszawy. Wzbudziło to stanowczy sprzeciw ze strony Ratusza a sprawa trafiła do Najwyższej Izby Kontroli.

Kontrolerzy wydali specjalne oświadczenie; możemy z niego wyczytać, że Ci właściciele, którzy zgłaszają chęć skorzystania z programu, mają do tego prawo a sama sterylizacja ma na celu przeciwdziałanie bezdomności wśród zwierząt.

- W ocenie NIK, istotnym elementem w zapobieganiu bezdomności zwierząt, jest zorganizowanie dofinansowania przez gmin i dobrowolnej sterylizacji zwierząt dla ich właścicieli – tak brzmi oficjalne stanowisko. Według kontrolerów, zwalczanie zjawiska bezdomności kotów i psów nastąpi wraz z ograniczeniem populacji bezdomnych psów i kotów. A to natomiast wiąże się z zmniejszeniem środków wydatkowanych przez gminę na ten właśnie cel.

Jednak kwestia dofinansowania wydaje się być niejednoznaczna, ze względu na poglądy, że pokrywanie przez gminy kosztów sterylizacji psów i kotów posiadających właścicieli może być związane z potencjalnym zarzutem naruszenia dyscypliny i finansów publicznych. Pomimo tego, NIK stwierdził, że każda gmina może samodzielnie decydować, w jaki sposób walczy z bezdomnością zwierząt ze względu na to, że „każda jednostka samorządu terytorialnego posiada szczególną, konstytucyjnie umocowaną pozycję, zapewniającą im autonomię oraz samodzielność i niezależność przy realizacji powierzonych im zadań”.

d25vkvs

Orzeczenie ucieszyło władze Warszawy. – Decyzja wojewody od początku była dla nas niezrozumiała. Mamy nadzieję, że po opinii NIK urząd wojewódzki zweryfikuje swoje stanowisko – mówił Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta w rozmowie z serwisem TVN Warszawa. Zwrócił również uwagę na fakt, że zadaniem darmowych zabiegów było przeciwdziałanie bezdomności kotów i psów. - Widać konkretne rezultaty w postaci zmniejszającej się liczby zwierząt, które trafiają do Schroniska na Paluchu – powiedział Milczarek.

W 2015 roku zabiegom sterylizacji poddano przeszło 1000 zwierzaków, zarówno kotek, jak i suczek. Natomiast kastrację przeprowadzono u ponad 300 kocurów i blisko 350 psów. Akcja trwa od 2012 roku. Zabiegom poddano blisko 5 tysięcy zwierząt.

d25vkvs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25vkvs
Więcej tematów