Trwa ładowanie...

Niezwykły międzypokoleniowy projekt ratowania kołysanek

Aneta Strzeszewska oraz Anna Salamon-Kalinowska postanowiły ocalić od zapomnienia melodie, które mamy i babcie śpiewały najmłodszym na dobranoc

Niezwykły międzypokoleniowy projekt ratowania kołysanek
d2qeqd1
d2qeqd1

Pomysł zrodził się w związku z zanikającą znajomością starych kołysanek, wśród współczesnych rodziców. Rzecz jasna usypiają oni swoje dzieci, śpiewając im do snu różne melodie. Jednak najczęściej są one bardzo proste oraz jest ich jedynie kilka. Stąd idea powstania projektu "Kołysanki niedziesiejsze".

Jego celem jest ocalenie pamięci o piosenkach i utworach, które są często ukryte we wspomnieniach starszych ludzi a mogą być z powodzeniem wykorzystane również dzisiaj. Tak aby dzieci rozwijały się harmonijne i czerpały od swoich dziadków, to co najcenniejsze. Tym bardziej, że historyczne kołysanki mają bogate przesłania oraz zróżnicowaną linię melodyczną.

Bezpośrednią inspiracją pomysłodawczyń projektu była 85-letnia Pani Natalia, która potrafi w niezwykły sposób wyciszyć do snu swoje prawnuki. Poza tym paleta współczesnych kołysanek zdaje się być ograniczona i nie zawsze przypadają one do gustu najmłodszym. Dlatego ten międzypokoleniowy projekt został zrealizowany za pomocą nagrań śpiewających starszych ludzi, okraszonych atrakcyjnymi aranżacjami muzycznymi.

d2qeqd1

Na początek autorki "Kołysanek niedziejszych" koncentrują się na wydaniu płyty. Mają jednak w zamyśle zorganizowanie specjalnego koncertu w którym mogłyby nie tylko wypromować twórczość naszych dziadków, ale i podziękować im za udział w projekcie. Szczegóły tej akcji znajdziecie tutaj .

d2qeqd1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qeqd1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj