Trwa ładowanie...

Niesamowite widowisko nad Wisłą. Samoloty przeleciały kilka metrów nad taflą wody

Dwa samoloty nadleciały od strony Mokotowa, ciągnąc za sobą biało-czerwony dym.

Niesamowite widowisko nad Wisłą. Samoloty przeleciały kilka metrów nad taflą wody
dvffq9g
dvffq9g

Wczesnym rankiem we wtorek dwa samoloty przeleciały pod stołecznymi mostami, tworząc biało-czerwone smugi. Spektakularnie widowisko trwało 20 sekund. W ten sposób świętowano Dzień Flagi Państwowej.

Ta wyjątkowa „flaga”, utworzona przez samoloty Red Bull, pojawiła się nad rzeką tuż po wschodzie słońca. Dwa samoloty nadleciały od strony Mokotowa, ciągnąc za sobą biało-czerwony dym. Gdy znalazły się nad rzeką, zniżyły lot do zaledwie kilku metrów nad taflą wody i przeleciały pod mostem Poniatowskiego i Świętokrzyskim. Następnie zawróciły i wzbiły się w powietrze.

Nad bezpieczeństwem pokazów czuwała policja rzeczna i pogotowie. Akcja została zorganizowana z okazji Dnia Flagi przez jednego z producentów napojów energetycznych.

Od 2004 roku

Dzień Flagi RP to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ono ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. 2 maja to także Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

dvffq9g

W Dniu Flagi RP warto przypomnieć, dlaczego tworzą ją akurat dwa pasy - biały na górze i czerwony na dole. Jest to odwzorowanie kolorów godła narodowego obowiązującego od XIII wieku. Panująca wtedy dynastia Piastów uznała wizerunek orła białego na czerwonym tle za oficjalny symbol państwa. Znak w herbie lub godle jest ważniejszą jego częścią, dlatego biały jest na górze, czerwony na dole.

dvffq9g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvffq9g
Więcej tematów