Trwa ładowanie...

Nie żyje Wojciech Jaruzelski. Czy spocznie na Powązkach?

Teoretycznie grób w tym miejscu mu przysługuje

Nie żyje Wojciech Jaruzelski. Czy spocznie na Powązkach?
d24lbbr
d24lbbr

Generał Jaruzelski nie żyje. Zmarł w wieku 90 lat. O jego śmierci poinformował PAP były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz Wojskowy Instytut Medyczny, gdzie Jaruzelski zmarł. Informuję, że w dniu 25.05.2014 roku o godzinie 15.24 w Wojskowym Instytucie Medycznym, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł gen. Wojciech Jaruzelski. Do ostatnich chwil Panu generałowi towarzyszyła córka Monika - czytamy w oficjalnym oświadczeniu rzecznika WIM.

Wojciech Jaruzelski zmarł w samym środku debaty na temat miejsca pochówku. Czy generał spocznie na Powązkach? Teoretycznie grób w tym miejscu przysługuje wszystkim byłym wojskowym, członkom najwyższych władz. Generał nie został pozbawiony stopnia generała ani nie został skazany wyrokiem za "niechlubną" postawę w okresie Polski Ludowej. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań, by spoczął tam również generał Jaruzelski. Pochowanie go na Powązkach budzi jednak wiele kontrowersji. Przeciw opowiedziało się Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, a także Wacław Sikorski i Witalis Skorupka, ostatni żyjący członkowie Związku Skazanych na Śmierć.

O pochowaniu na Wojskowych Powązkach decyduje prezydent Warszawy oraz Ministerstwo Obrony Narodowej, a konkretnie Dowództwo Garnizonu Warszawa.* W przeszłości nie doszło do tego, by w podobnej sytuacji odmówiono komuś pochówku.* Zdarzyło się jednak, że MON - przez protesty kombatantów - odmówił asysty wojskowej podczas ceremonii pogrzebowej.

d24lbbr
d24lbbr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24lbbr
Więcej tematów