Trwa ładowanie...

Nie żyje powstaniec warszawski Sławomir Pocztarski. "Bóbr" miał 89 lat

Zmarł Sławomir Pocztarski ps. "Bóbr". Powstaniec warszawski walczył w Obwodzie "Żywiciel". Był również prezesem Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego. Informację o śmierci powstańca przekazało Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nie żyje powstaniec warszawski Sławomir Pocztarski. "Bóbr" miał 89 latŹródło: twitter.com, fot: Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich
ddlvnsb
ddlvnsb

Sławomir Pocztarski, który należał do grona weteranów walk o niepodległą Polskę, miał 89 lat.

"Z wielkim, wielkim żalem przekazujemy bardzo smutną informację: zmarł Pan Sławomir Pocztarski ps. Bóbr, Powstaniec Warszawski z Obwodu "Żywiciel", prezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, wielki przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego" - czytamy we wpisie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego, na którą powołuje się PAP, informuje, że Sławomir Pocztarski zmarł 12 listopada br., a jego pogrzeb planowany jest na 19 listopada.

ddlvnsb

Sławomir Pocztarski działał w konspiracji od 1943 r., kiedy dołączył do Szarych Szeregów w hufcu Żoliborz. Był uczestnikiem akcji "Małego Sabotażu", polegającej na tym, że polscy harcerze ośmieszali zarządzenia okupanta niemieckiego, pisali np. hasła antyhitlerowskie.

Szymon Hołownia kandydatem na prezydenta? Bartłomiej Sienkiewicz studzi emocje

W czasie Powstania Warszawskiego "Bóbr" służył na Żoliborzu w plutonie 215 w Zgrupowaniu "Żbik" w II Obwodzie "Żywiciel" Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. W walkach w 1944 r. brali udział także jego krewni: ojciec Stanisław Pocztarski ps. Zgoda oraz siostra Barbara, która również była łączniczką na Żoliborzu.

Sławomir Pocztarski był odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej (Londyn), Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi RP, a także Orderem Uśmiechu na wniosek Dzieci Niewidomych z Lasek "za 30-letnią opiekę i okazywane im serce".

Źródło: dziennik.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ddlvnsb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddlvnsb
Więcej tematów