Trwa ładowanie...

"Napoleon i sztuka". Wystawa i przegląd filmowy

Przegląd nieprzypadkowo otworzy i zamknie ekranizacja „Pana Tadeusza”.

"Napoleon i sztuka". Wystawa i przegląd filmowy
d14aju9
d14aju9

Przegląd filmowy o tematyce napoleońskiej w Iluzjonie towarzyszy wystawie „Napoleon i sztuka”, prezentowanej na Zamku Królewskim. W kinie Iluzjon potrwa od 13 września do 13 grudnia 2015.

O ile wystawa (na Zamku Królewskim, 12 września – 13 grudnia) skupia się głównie na związkach Napoleona ze sztuką, o tyle założeniem przeglądu jest przybliżenie postaci francuskiego polityka, który odmienił oblicze Europy. Wybrane filmy nie koncentrują się wyłącznie na ukazaniu wydarzeń z życia Napoleona - wielkich bitew, które prowadził, okresu sławy i niewoli. Równie ważne jest pokazanie wpływu, jaki wywarł na ówczesną sytuację polityczną – w tym na losy Polski.

Przegląd nieprzypadkowo otworzy i zamknie ekranizacja „Pana Tadeusza”, dzieła ukazującego wielkie nadzieje pokładane przez Polaków w Napoleonie, wystarczy wspomnieć wersy: „Wszyscy, pewni zwycięstwa, wołają ze łzami: „Bóg jest z Napoleonem, Napoleon z nami!". Film Andrzeja Wajdy będzie można skonfrontować z przedwojenną wizją autorstwa Ryszarda Ordyńskiego.

Ponadto w programie: monumentalna ekranizacja „Wojny i pokoju” Lwa Tołstoja (reż. Siergiej Bondarczuk, Rosja 1965-1967), historia miłości Napoleona i Marii Walewskiej w dwóch odsłonach: „Marysia i Napoleon” (reż. Leonard Buczkowski, Polska 1966), „Pani Walewska” (reż. Clarence Brown, USA 1937), a także filmowe obrazy wielkich zwycięstw - „Austerlitz” (reż. Abel Gance, Francja/Włochy/Jugosławia/Liechtenstein1960) i klęsk - „Waterloo” (reż. Siergiej Bondarczuk, ZSRR/Włochy1970)**

Styl cesarstwa. O wystawie w Zamku Królewskim

Zamek Królewski w Warszawie w swojej działalności wystawienniczej niejednokrotnie ukazywał ścisłe związki polityczne i kulturalne łączące na przestrzeni wieków Polskę i Francję. Tym razem, na okoliczność dwusetnej rocznicy Kongresu Wiedeńskiego, umownie zamykającego epokę napoleońską, warszawski Zamek razem z Pałacem Cesarskim w Compiègne oraz Réunion des musées nationaux – Grand Palais przygotowuje wystawę „Napoleon i sztuka”.

d14aju9

Będzie to pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja artystycznych dokonań Francji doby napoleońskiej. Okres ten kojarzy się polskiemu odbiorcy głównie z kampaniami wojennymi i utworzeniem namiastki państwa polskiego – Księstwa Warszawskiego. Mniej znane są imponujące osiągnięcia Francji w dziedzinie sztuki, w owym czasie charakteryzującej się cechami, które w Europie zgodnie nazwano stylem cesarstwa. Na oblicze tej sztuki niewątpliwie miała wpływ oficjalna polityka kulturalna dworu cesarskiego, który za sprawą skutecznej administracji dążył do pełnej kontroli wszelkich przejawów działalności artystycznej, ukazując w architekturze, wystroju wnętrz, malarstwie, rzeźbie i rzemiośle artystycznym potęgę i splendor dworu oraz samego cesarza. Poprzez sztukę, którą sam kreował, Napoleon budował swój mit i wyznaczał ramy ówcześnie obowiązującego dobrego smaku.

Ceny biletów na przegląd: 12 zł ulgowy, 14 zł normalny do nabycia w kasie kina oraz on-line. Na pokaz filmu „Pan Tadeusz” w reż. Ryszarda Ordyńskiego obowiązują bezpłatne zaproszenia. Odbiór w kasie kina Iluzjon.

Posiadacze biletu do kina na jeden z filmów przeglądu mogą kupić bilet ulgowy na wystawę. Posiadacze biletu na wystawę – bilet ulgowy do kina na jeden z filmów w ramach przeglądu.

d14aju9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14aju9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj