Trwa ładowanie...

Muzyka łagodzi obyczaje? To od pieniędzy dla Sinfonii Varsovii rozpoczęły się protesty w Sejmie

Wiceprezydent Warszawy: "Każdy projekt, który ma znaczenie nie lokalne, a ogólnopolskie, wymaga wsparcia rządu"

Muzyka łagodzi obyczaje? To od pieniędzy dla Sinfonii Varsovii rozpoczęły się protesty w Sejmie
d3mck6w
d3mck6w

Panie Marszałku kochany. Muzyka łagodzi obyczaje, dlatego Warszawa... - rozpoczął swoje przemówienie poseł PO Michał Szczerba podczas debaty o zwiększeniu środków na orkiestrę Sinfonia Varsovia. Marszałek Kuchciński nie czekał jednak, aż Szczerba skończy mówić i przerwał wystąpienie posła. Powołał się przy tym na "uniemożliwianie prowadzenia obrad" i wykluczył posła z posiedzenia Sejmu. O co chodziło?

Michał Szczerba zabierał głos, gdy Sejm zajmował się jedną z poprawek do projektu przyszłorocznego budżetu. Chodziło o zwiększenie środków na orkiestrę Sinfonia Varsovia - najczęściej występującej poza granicami Polski orkiestry naszego kraju. Od wielu lat boryka się ona z brakiem odpowiedniej dla takiej orkiestry siedziby.

d3mck6w

A taka ma powstać już wkrótce. Władze Warszawy kupiły w 2009 roku nieruchomość przy ul. Grochowskiej 272 z przeznaczeniem dla orkiestry. Rok później został rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na „Projekt sali koncertowej i zagospodarowania architektonicznego nieruchomości przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie”. W 2012 Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała list intencyjny ze zwycięzcą konkursu Thomasem Pucherem, w którym miasto deklarowało wsparcie dla wykonania zadania w sprzyjającej sytuacji ekonomicznej. Jak powiedziała WawaLove.pl Natalia Daca z działu komunikacji Sinfonii, władze orkiestry zakaceptowały ten projekt, a 17 stycznia 2017 roku, ma odbyć się specjalna konferencja na ten temat.

(Wizualizacja Europejskiego Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia)

Jak informowaliśmy rok temu , przy Grochowskiej ma powstać nowe centrum kulturalne Warszawy – skupione wokół Orkiestry Sinfonia Varsovia. "Europejskie Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia" (taka jest pełna nazwa) ma być nie tylko atrakcyjnym miejscem dla prezentacji muzyki poważnej i innych gatunków sztuki (teatr, film, malarstwo, fotografia, rzeźba), lecz również miejscem spędzania czasu wolnego (multiteka, kawiarnie, restauracje, itp.).

d3mck6w

Siedziba Orkiestry ma się stać ważną przestrzenią dla dyskusji wokół najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Zwycięska koncepcja architekta Thomasa Puchera, która będzie realizowana przy ul. Grochowskiej dołączy do zmian jakie zachodzą w kulturze na prawym brzegu Wisły.

Dlaczego o miejskiej inwestycji debatowano w Sejmie? - Mamy zabezpieczone środki na ten projekt, ponad 300 mln zł - mówi WawaLove.pl wiceprezydent Michał Olszewski. - Spodziewamy się jednak, że taka inwestycja może kosztować więcej. Dlatego tez posłowie warszawscy, w tym przypadku Krzysztof Szczerba walczyli o dodatkowe środki - dodaje.

Olszewski podkreśla, że każdy projekt, który ma znaczenie nie lokalne, a ogólnopolskie, wymaga wsparcia rządu. - Posłowi Szczerbie nie chodziło tylko o Sinfonię Varsovię, ale też o dodatkowe środki na budowę zadaszonego toru łyżwiarskiego na warszawskich Stegnach, czy wielkiej hali sportowej przy Stadionie Narodowym, których to obiektów stolica jeszcze nie ma - dodaje Olszewski.

d3mck6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mck6w
Więcej tematów