RegionalneWarszawaMuzyczny Spacer po Centrum z zespołem Trio Yas

Muzyczny Spacer po Centrum z zespołem Trio Yas

W ramach XI Festiwalu Warszawa Singera. Przejdź się ulicami, których już nie ma…

Muzyczny Spacer po Centrum z zespołem Trio Yas

28.08.2014 16:19

Już jutro, w piątek 29 sierpnia 2014, o godz. 16:30 obędzie się kolejna edycja Muzycznego Spaceru.* "Chodzący koncert" przejdzie trasą*wyznaczoną wzdłuż miejsc osobliwych dla żydowskiej historii miasta i czasem zapomnianych, nieistniejących ulic. Wydarzenie odbędzie się w ramach festiwalu Warszawa Singera. Udział jest wolny.

Szlak spaceru będzie wieść od Mirowa do serca Grzybowa, gdzie ogniskowała się najbardziej pobożna i konserwatywna część społeczności warszawskich Żydów. Odwiedzimy najstarsze okoliczne targowiska: Halę Mirowską, na której poszukamy miejsca dawnego Bazaru Janasza, i targowiska Gościnny Dwór, sąsiadującego z Pałacem Lubomirskich. Wśród minionych kupieckich zapachów, przypraw korzennych, straganów mięsnych, kramów ze słodyczami i stoisk obuwniczych „rozejrzymy się” po tętniącej niegdyś życiem okolicy, która kilkadziesiąt lat później została zamknięta w murach dużego getta.**

Pod melodię „Balu na Gnojnej”, a w rzeczywistości „Balu u Grubego Joska” wyobrazimy sobie przedwojenny klimat dwuizbowej knajpy, gdzie „...nieprzespanej nocy znojnej zbierał się ferajny kwiat”. Przy dawnej Gnojnej 7 obok tragarzy i okolicznych mieszkańców, u tytułowego Joska bawili się książęta, hrabiowie i elita wojskowa, a co lepsze bale odzwierciedlały się w rubryce kryminalnej stołecznej prasy. Po sąsiedzku z lokalem była położona bóżnica Prywesów, jedna z największych bóżnic, gdzie od świtu do nocy trwały modlitwy. Stamtąd przejdziemy podwórkami do Synagogi Nożyków i sprawdzimy, co wspólnego z tym miejscem miał Bolesław Prus. Na koniec dotrzemy na plac Grzybowski, gdzie o 18:00 rozpocznie się kolacja szabasowa.

Klimat tegorocznego spaceru budować będą głęboki klarnet Christiana Dawida, melodyjny akordeon Sanne Möricke i energiczna perkusja Guy’a Shaloma, czyli zespół TRIO YAS , łączący w swojej muzyce wpływy wschodnioeuropejskie, arabskie i grecko-tureckie. A przewodnik Benjamin Cope, mieszkający w Warszawie Anglik i antropolog miejski, ze swadą opowie o swoich obserwacjach i przybliży historię mijanych miejsc.

TRASA: róg ul. Chłodnej i Żelaznej – pod instalacją „Kładka pamięci” → Hala Mirowska → Plac Żelaznej Bramy → Synagoga im. Nożyków → Plac Grzybowski.

Obraz
Obraz
wycieczkażydziza darmo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)