RegionalneWarszawaMuzeum Warszawy w nowej odsłonie. 11 zmodernizowanych kamienic [WIDEO]

Muzeum Warszawy w nowej odsłonie. 11 zmodernizowanych kamienic [WIDEO]

Muzeum Warszawy w nowej odsłonie. 11 zmodernizowanych kamienic [WIDEO]

18.01.2017 16:41

Wnętrza kamienic przy Rynku Starego Miasta niebawem wypełnią wystawy. Pojawi się też kino, kawiarnia, biblioteka i punkt widokowy.

Przebudowa Muzeum Warszawy zmierza ku końcowi. W środę miasto zaprezentowało efekty prac i zapowiedziało nowe wystawy i atrakcje.

Już w maju warszawiacy będą mogli skorzystać z długo oczekiwanej inwestycji. To nie lada gratka dla wszystkich miłośników historii, a także współczesnej Warszawy. Muzeum modernizowane jest od trzech lat i od tego czasu jest nieczynne dla zwiedzających.

Obecnie prace są już na etapie końcowym. Gotowe są wnętrza, odrestaurowano wszystkie detale pochodzące zarówno z okresu odbudowy muzeum w 1953 roku, jak i wcześniejszym, takie jak siedemnastowieczne drewniane stropy polichromowane, detale w sieniach i malowidła. Trwają prace nad realizacją pierwszego etapu wystawy głównej składającej się z 8 gabinetów.

Na zwiedzających będą też czekać nowa kawiarnia, biblioteka z czytelnią varsavianistyczną, kino , a także punkt widokowy.

Własna opowieść o Warszawie

- Koniec tej wielkiej inwestycji kulturalnej oznacza, że już w niedługim czasie ponownie zyskamy możliwość obcowania z dziedzictwem kulturowym Warszawy i jej historią w nowej koncepcji ekspozycyjnej, a jednocześnie w zrewitalizowanych kamienicach Starówki, jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej i turystycznej mapie naszej stolicy – twierdzi Hanna Gronkiewicz-Waltz , prezydent Warszawy.

Centralnym punktem muzeum ma być wystawa główna, która wraz z wystawą czasową zajmuje 5 pięter w 11 zmodernizowanych kamienicach. - W dwudziestu jeden gabinetach znajdą się rzeczy świadków i uczestników historii miasta. Nie opowiadamy jednej historii. Nie snujemy jednej narracji. Podczas wędrówki po jedenastu staromiejskich kamienicach, w swoim tempie i wybraną przez siebie trasą, każdy może z pomocą tych rzeczy ułożyć własną opowieść o Warszawie – tłumaczy Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Warszawy.

Wystawę będzie można zwiedzać spacerując po gabinetach indywidualnie wybraną trasą lub wybierając jedną z 4 autorskich ścieżek. Do współpracy przy ścieżkach zwiedzania muzeum zaprosiło znane osoby, których życie i działalność wiąże się z miastem, m.in.: Beatę Tyszkiewicz, Jurka Owsiaka, Jana Komasę i prof. Marię Poprzęcką.

Atrakcje dla dzieci

Muzeum przygotowało również bogaty program dla dzieci i dla dorosłych, w tym spacery po Starówce, weekendowe otwarte warsztaty dla rodzin z dziećmi „Zajrzyj do muzeum”, warsztaty z rysunku dla nieprofesjonalistów ćwiczące uważność.

Wraz z ponownym otwarciem siedziby głównej, Muzeum Warszawy rozpocznie zupełnie nowy etap w swojej 80-letniej historii. Placówka opiekuje się ponad 300 tysiącami obiektów – największym zbiorem muzealiów związanych z historią stolicy. Jego rolą i misją jest nie tylko opowiadanie o przeszłości miasta, ale także budowanie poczucia łączności z jego symbolami, tradycją i dawnymi pokoleniami.

Otwarcie w maju

Całkowity koszt inwestycji to ponad 64 mln zł. Ponad 18 mln zł to wartość dofinansowania norweskiego, a 46 mln zł to fundusze z dotacji inwestycyjnej Miasta. Otwarcie wystawy głównej w muzeum zaplanowano na weekend 26-28 maja 2017 roku. Premierę drugiej części wystawy zaplanowano na październik.

Jak wyglądają do tej pory zmodernizowane wnętrza? Można zobaczyć na poniższym filmie.

Źródło: UM Warszawa/Wawalove.pl

Obraz
Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także