Mniej ofiar wypadków drogowych
W stosunku do roku poprzedniego zmalała liczba ofiar śmiertelnych o 35 osób
05.04.2013 09:34
z 90 do 55 zabitych - czytamy na stronach ZDM-u. Statystki są coraz bardziej optymistyczne i pokazują jak z roku na rok liczba ofiar wypadków drogowych zmniejsza się. Na początku lat 90. liczba ofiar śmiertelnych oscylowała w granicach 300 osób w skali roku, początek nowego stulecia, rok 2003, 2004 to systematyczny spadek liczby ofiar do 127. I wreszcie rok 2012 – liczba ofiar wypadków – 55.
Z pewnością przyczyniły się do tego zmiany w organizacji ruchu, które sukcesywnie wprowadzamy na drogach, które są w naszym zarządzie, poprawiając tym samym bezpieczeństwo w ruchu kołowym. Przez cały 2012 rok wykonaliśmy 60 azyli, tzw. wysepek za pomocą których pieszy może pokonać jezdnie etapami, budowaliśmy ronda jako element spowolnienia ruchu, czy wytyczaliśmy fazy do skrętów. - pisze Zarząd Dróg Miejskich .
Do zmniejszenia liczby wypadków z 1056 do 989 przyczynili się z pewnością również sami kierowcy, zachowując czujność i ostrożność na drodze. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż na stołecznych drogach giną ludzie. Każdego dnia co najmniej trzy osoby zostają ranne. Przeprowadzone badania pokazują, że w dalszym ciągu przyczyną wypadków drogowych nie jest prędkość, tylko nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu, na drugim miejscu kierowcy najczęściej łamią przepisy nieprawidłowo przejeżdżając przejście dla pieszych, dopiero na trzecim miejscu kierowcy powodują wypadki poprzez niedostosowanie prędkości do warunków na drodze.
86 proc. wypadków w 2012 r. spowodowali kierowcy, 12 proc. piesi, pozostałe 2 proc. wypadków wydarzyło się z innych przyczyn.
Najechania na pieszych stanowiły blisko 44 proc. wypadków ogółem, zaś ofiary śmiertelne wśród pieszych stanowiły ok. 60 proc spośród wszystkich ofiar. Najwięcej wypadków z udziałem pieszych odnotowano na skrzyżowaniach z pierwszeństwem, prostym odcinku drogi i poza układem drogowym np. na parkingu. Pomimo faktu, że w 2012 roku az 86 proc. wypadków spowodowali kierowcy, to piesi również nie pozostają bez winy. Głównymi przyczynami wypadków z udziałem pieszych jest nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, co jest niewątpliwie wykroczeniem popełnianym przez kierowców, natomiast na drugim i trzecim miejscu winę ponoszą piesi pokonując jezdnię w niedozwolonym miejscu lub poprzez nieostrożne wejście przed jadącym pojazdem.
Na 93 proc. wszystkich wypadków drogowych odnotowanych w Warszawie składają się dwie grupy tj. wypadki z pieszymi (434) i zderzenia pojazdów w ruchu (484).