RegionalneWarszawaMistrz Yoda na usługach ratusza. Zachęca do udziału w podziale budżetu

Mistrz Yoda na usługach ratusza. Zachęca do udziału w podziale budżetu

"Moc poczuć chcesz - partycypować w budżecie dzielnicy powinieneś"

Mistrz Yoda na usługach ratusza. Zachęca do udziału w podziale budżetu

22.01.2014 16:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na oficjalnym profilu warszawskiego ratusza na Twitterze pojawił się dzisiaj nie kto inny, ale Mistrz Yoda z "Gwiezdnych Wojen". W formie internetowego memu zachęca do udziału w podziale budżetu. Moc poczuć chcesz - partycypować w budżecie dzielnicy powinieneś - mówi.

Budżet partycypacyjny to pierwszy taki pomysł w stolicy. Sami mieszkańcy zdecydują, na co wydać kwoty wydzielone z budżetów 18 dzielnic. Z budżetu każdej z dzielnic Warszawy została wydzielona kwota od 0,5 do ponad 1%. W sumie do podziału jest przeszło 25 mln złotych.**

20 stycznia ruszył etap zgłaszania projektów. Będzie mógł złożyć je każdy warszawiak na specjalnym formularzu, dostępnym na stronie internetowej poświęconej budżetowi partycypacyjnemu w Warszawie, stronach internetowych Urzędów Dzielnic oraz w Wydziałach Obsługi Mieszkańców dla Dzielnic. Trzeba będzie opisać projekt i podać jego szacunkowy koszt. Niezbędne będzie dołączenie do niego podpisów minimum 15 osób popierających propozycję projektu.

W ramach budżetu partycypacyjnego mogą być zgłaszane projekty mieszczące się w zadaniach dzielnic oraz takie które są możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego (2015), dotyczące terenów ogólnodostępnych i będących we władaniu m.st. Warszawy. Jeżeli dana dzielnica dopuści taką możliwość, akceptowane będą propozycje projektów zadań dotyczące terenów nie będących we władaniu m.st. Warszawy, pod warunkiem dołączenia do formularza zgłoszeniowego zgody właściciela terenu.

Najpóźniej od 25 maja do 9 czerwca 2014 r. odbędą się publiczne dyskusje nad zgłoszonymi pomysłami. To bardzo ważny element budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy będą mogli poznać każdy projekt i przekonać się, na który z nich zagłosować, który jest dla nich najbardziej potrzebny i najciekawszy.

Finałem będzie głosowanie, w efekcie którego zostaną wybrane projekty do realizacji w kolejnym roku budżetowym.* Glosować będzie mógł każdy mieszkaniec Warszawy, drogą elektroniczną, osobiście lub korespondencyjnie w jednej wybranej przez siebie dzielnicy.*

Obraz
Komentarze (0)