Trwa ładowanie...

Mazowieckie. Apel do dyrektorów szpitali o wsparcie Szpitala Południowego

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł osobiście zaapelował w środę do dyrektorów szpitali o wytypowanie personelu medycznego do wsparcia Szpitala Południowego. To już kolejny apel w tej sprawie.

Warszawa. Szpital PołudniowyWarszawa. Szpital PołudniowyŹródło: Agencja Gazeta, fot: Kuba Atys
d1kyw02
d1kyw02

Rzecznik wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz poinformowała, że urząd skierował pismo do dyrektorów placówek medycznych o wytypowanie wsparcia medycznego dla Szpitala Południowego. Do wtorku wpłynęły zgłoszenia od dwóch pielęgniarek, które podejmą się dyżurów - poinformował urząd.

Wcześniej rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka poinformowała, że miasto dwukrotnie zwracało się do wojewody mazowieckiego z prośbą o delegowanie personelu medycznego do Szpitala Południowego.

Gałecka dodała, że w umowie między Szpitalem Solec, który jest szpitalem patronackim dla Szpitala Południowego a wojewodą mazowieckim zawarty jest zapis o tym, że w sytuacji, w której trudno będzie pozyskać personel medyczny, zgodnie z przepisami i kompetencjami pomoże on w jego delegowaniu. - Otrzymaliśmy odpowiedź, że wojewoda będzie szukał brakującego personelu w miejskich szpitalach - powiedziała Gałecka.

Zaznaczyła również, że miasto, jako organ tworzący nie ma żadnych prawnych możliwości, by delegować pracowników medycznych z innych placówek do Szpitala Południowego.

d1kyw02

Jak dodała, dyrektorzy miejskich szpitali, którzy dostali pisma o konieczności oddelegowania pracowników do placówki na Ursynowie, odpowiedzieli, że gdyby to zrobili, to w ich placówkach musieliby zamknąć część oddziałów. - Pamiętajmy, że mimo pandemii ludzie chorują nadal na inne choroby, a personel medyczny jest potrzebny również na zwykłych oddziałach. Odbieranie lekarzy i pielęgniarek w naszych miejskich placówkach będzie skutkowało deficytami, na co nie możemy sobie pozwolić - powiedziała rzecznik.

- Przekazaliśmy zgłoszenia ochotników, ponad 200 osób, które można po prostu zatrudnić, ale w tej chwili sytuacja jest taka, że na prawdę to nie jest czas na rozmowy. To jest czas na działanie. Dlatego będziemy kierować tam personel i weryfikować listy ochotników które przekazaliśmy - odpowiada rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

Filipowicz dodała, że wojewoda na spotkaniu z dyrektorami stołecznych szpitali ponownie zaapelował o wsparcie. Chodzi o gotowość do obejmowania dyżurów w Szpitalu Południowym.

Powiedziała, że urząd sprawdzi czy Szpital Solec skorzystał z list kandydatur przekazanych przez wojewodę. - Będziemy sprowadzać, czy z tych osób nie można też skierować, bo nie mamy informacji zwrotnej czy Szpital Solec skorzystał z przekazanych przez nas kandydatur - powiedziała.

d1kyw02

Filipowicz poinformowała, że do tej pory do Szpitala Południowego skierowano we wtorek trzy osoby z ogólnych zasobów z listy; zgłosiły się także dwie inne osoby.

Z informacji zamieszczonych na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie wynika, że szpitale na terenie województwa mazowieckiego dysponują wolnymi miejscami. Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w województwie mazowieckim na wszystkich poziomach zabezpieczenia obecnie przygotowanych jest 3 547 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 386 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 2 790 łóżek, w tym 307 łóżek respiratorowych. Natomiast na drugim poziomie zabezpieczenia (dla osób z potwierdzonym zakażeniem) ogółem jest 2264 łóżek, z czego zajętych 1998. Jak informuje urząd, wydawane są decyzje poszerzające bazę łóżkową.

Rekomendacje NFZ. Dyrektorzy szpitali mają wątpliwości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1kyw02
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kyw02
Więcej tematów