Koronawirus w Warszawie. Senat WUM przeciwny wyborom w maju
Senat Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wystosował uchwałę ws. wyborów prezydenckich. Senat wyraża niepokój w związku z zamiarem przeprowadzenia wyborów w maju. „To wydarzenie może zniweczyć dotychczasowe działania i przyczynić się do rozszerzenia epidemii” – podkreślono.
Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś podpisał w poniedziałek uchwałę Senatu WUM, która opowiada się za nie przeprowadzaniem wyborów prezydenckich w maju. Posiedzenie Senatu odbyło się w trybie online.
"Atak koronawirusa i rozprzestrzeniająca się plaga wywołanego nim schorzenia, COVID-19, zmienił życie na całym świecie, wręcz je sparaliżował - nie oszczędzając także Polski" – czytamy w uchwale. Zwrócono uwagę, że "liczba zakażonych osób w naszym kraju szybko wzrasta, a jak przewidują prognozy, w ciągu kilku tygodni możemy osiągnąć poziom krajów, w których skala zachorowań przybrała wymiar ekstremalny".
Koronawirus. Warszawa. Podziękowania dla służby zdrowia
Senat WUM zaznacza, że polskie służby medyczne jeszcze nigdy nie stanęły przed tak wielkimi wyzwaniami i dziękuje im za ogrom pracy.
"Dziękujemy lekarzom, pielęgniarkom i położnym, farmaceutom, lekarzom dentystom, ratownikom medycznym, fizjoterapeutom i rehabilitantom, diagnostom laboratoryjnym, technikom rentgenowskim i elektrodiagnostom, salowym, pracownikom zaopatrzenia, administracji, pracownikom technicznym, załogom karetek i całemu personelowi pomocniczemu" - wymieniono, podkreślając liczbę personelu medycznego zaangażowanego w walkę z koronawirusem.
Koronawirus. Warszawa. Zaprzeczenie wartościom
Uchwała podkreśla, że służby, walcząc o zdrowie i życie pacjentów, sami narażają własne zdrowie. Autorzy z "niepokojem obserwują działania, zmierzające do przeprowadzenia wyborów prezydenckich zgodnie z wcześniej ustalonym kalendarzem", czyli 10 maja.
Jak czytamy, takie postępowanie "zaprzecza kardynalnym wartościom i zasadom, promowanym przez współczesną naukę i medycynę, których głos powinien być obecnie znacznie silniejszy, niż względy polityczne". "Jesteśmy pełni uznania dla działań prewencyjnych, wcześnie wprowadzonych przez polski Rząd i mających ustrzec nas przed najgorszym. Wciąż mamy nadzieję, że rzeczywiście tak będzie" - zaznaczono.
"Tym bardziej jednak wyrażamy nasze obawy, że to jedno wydarzenie, jakim będą wybory prezydenckie, może zniweczyć wszystkie nasze dotychczasowe działania i przyczynić się do gwałtownego rozszerzenia zakresu epidemii" – napisano.
Zwrócono przy tym uwagę, że "nawet próba przeprowadzenia wyborów z zachowaniem nadzwyczajnych środków ostrożności" przyczyni się do "znacznego uszczuplenia już dzisiaj niewystarczających środków ochrony indywidualnej".
"Apelujemy do rządzących o zachowanie daleko posuniętego rozsądku, czego efektem będzie przeprowadzenie wyborów prezydenckich w warunkach, które zapewnią całkowite bezpieczeństwo naszych Rodaków" – czytamy w uchwale.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.