RegionalneWarszawaKoronawirus. Sanepid wstrzymuje badania na nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella

Koronawirus. Sanepid wstrzymuje badania na nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella

Koronawirus w woj. mazowieckim. Wykonanie badania w kierunku nosicielstwa pałeczek Salmonella i Shigella w Warszawie i wielu podwarszawskich miejscowościach przestało być możliwe. Mazowiecki sanepid wstrzymał przyjmowanie próbek.

Koronawirus w mazowieckim. Testy na COVID-19
Koronawirus w mazowieckim. Testy na COVID-19
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański

04.11.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:39

Koronawirus przybiera na sile, a jego skutki odczuwają coraz dotkliwiej mieszkańcy różnych regionów Polski, w tym także województwa mazowieckiego, które znajduje się od dłuższego czasu na podium pod względem zakażeń.

Jednym ze skutków epidemii jest najnowsza decyzja mazowieckiego sanepidu. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie opublikowała komunikat o wstrzymaniu do odwołania przyjmowania próbek do badań na nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella.

"Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie informuje, że od dnia 2 listopada 2020 r. do odwołania wstrzymane jest przyjmowanie próbek materiału klinicznego do badań bakteriologicznych (w tym badań na tzw. 'nosicielstwo')" – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Konorawirus w mazowieckim. Badania wstrzymane w Pruszkowie, Otwocku czy Legionowie

"W związku z zawieszeniem przez Wojewódzką Stacje Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie przyjmowania badań w kierunku nosicielstwa pałeczek Salmonella/Shigella PSSE w Pruszkowie informuje, że od dnia 2 listopada również wstrzymuje przyjmowanie badań" – taka informacja pojawiła się natomiast na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Pruszkowie.

Podobne komunikaty można przeczytać także na stronach sanepidu legionowskiego, wołomińskiego czy otwockiego.

Portal TVP Warszawa podaje, że powodem wstrzymania badań ma być kwarantanna pracowników.

Pałeczki Salmonella i Shigella odpowiadają za grupę chorób zakaźnych – salmonellozę, która może stanowić duże zagrożenie epidemiologiczne. Bakterie z rodzaju Salmonella przenoszone są drogą pokarmową. Odpowiadają one za szeroki zakres zakażeń pokarmowych u człowieka, w tym m.in. dur brzuszny, bakteriemię, zakażenia śródbłonka naczyniowego oraz zapalenia jelita cienkiego czy okrężnicy.

Rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia badania w kierunku nosicielstwa wymagane są do pracy w gastronomii.

Źródło artykułu:wawalove.pl
koronawirussanepidsalmonelloza
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)