RegionalneWarszawaKilometry tuneli pod Warszawą

Kilometry tuneli pod Warszawą

To w nich znajdowała się legendarna, Złota Kaczka czy Bazyliszek

Kilometry tuneli pod Warszawą

Maszerując po stolicy wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pod ich stopami znajduje się drugie, podziemne miasto. To kilometry tuneli i podziemi zbudowanych w XVIII i XIX wieku.

Krążyły o nich niesamowite legendy. To tutaj mieszkała Złota Kaczka i Bazyliszek. To w podziemiach właśnie miał znajdować się słynny, ukryty skarb. Warszawskie tunele pojawiały się wielokrotnie w literaturze - pisała o nich Ewa Szelburg-Zarembina, Artur Oppman i wielu innych. Niestety, podczas wojny, a potem odbudowy stolicy wiele z nich zasypano. Nie umieszczano ich też na mapach i dokumentach. O części w ogóle nie wiedziano i odkrywano je zupełnym przypadkiem. Dziś wiele jest zawalonych, zalanych wodą lub zniszczonych przez wandali.

Istnieją zapaleńcy, którzy chcą je odnaleźć, wyremontować i udostępnić dla wszystkich. Brak im tylko środków. Z niektórymi obiekatmi się udało, inne leżą odłogiem. Miasto nie jest zbyt szczodre, mimo iż są to obiekty znakomite do zwiedzania.

Najstarsze to tzw. Elizeum na terenie parku Gucin Gaj. Wejście do nich znajduje się za pomnikiem Elizy Orzeszkowej w parku obok. ul. Książęcej. To małe drzwiczki, o których mało kto pamięta.

Na Służewcu znajduje się Lodownia (jak sama nazwa wskazuje, służyła do przechowywania lodu). Są tam wspaniałe podziemia. Obecnie to teren prywatny, więc dla mieszkańców niedostępny.

Wspaniałe są wielopoziomowe piwnice w Browarach Warszawskich (ul. Grzybowska)- są dostępne dla turystów.

W tzw. otwarte dni można zwiedzić zabytkowe Filtry Lindleya. Należą do systemu wodociągów warszawskich zaprojektowanych i zbudowanych przez brytyjskiego inżyniera Williama Lindleya. Robią niesamowite wrażenie.

Zwiedzić można również podziemia Pałacu Kultury i Nauki. Choć zapewne nie w trakcie Euro 2012. Zamieszkane są przez koty, które za łapanie myszy dostają zwyczajną pensję od miasta. Są na etacie.

Wspaniałe podziemia są również pod praską stalownią. Niestety, nie są dostępne dla wszystkich. Najdłuższe odcinki podziemi stalowni używane były do przestrzeliwania naprawianej i produkowanej broni. Mają łączną długość około dwóch kilometrów lecz wiele kanałów jest zasypanych gruzem lub zawalonych.

Twierdza Warszawa - zespół fortów i fortyfikacji wzniesionych przez władze carskie w XIX wieku. Najbardziej znana jest oczywiście Cytadela. Mało kto wie, że okalało ją siedem innych fortów,które były połączone tunelami.

Dwupoziomowe podziemia znajdują się w Forcie Legionów (dawniej Władimira), wybudowanych w latach 1851-1853. W 1920 roku zasypano ujście tunelu na powierzchnię, a podziemia i znajdujący się tam magazyn częściowo zalano wodą.

Jest pewnie wiele innych, podziemnych obiektów do zwiedzania. Może kiedyś miasto zdecyduje się na ich remont? Naszym zdaniem, byłaby to wspaniała atrakcja turystyczna. Turyści mogliby wskoczyć do tunelu np. przy stacji metro pl. Wilsona i wyjść w Cytadeli.

Obraz
Obraz
Obraz
cytadelapodziemiasłużewiec

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)