Trwa ładowanie...

Karczewski jak dziadek, a Rabiej jak Sasin. Warszawiacy typują nowego prezydenta

"Nie lubię go, dlatego nie znam jego nazwiska". Mieszkańcy stolicy o znanych-nieznanych kandydatach. Pytaliśmy m.in o Patryka Jakiego, Rafała Trzaskowskiego... oraz Jana Śpiewaka.

Karczewski jak dziadek, a Rabiej jak Sasin. Warszawiacy typują nowego prezydenta
d3prdug
d3prdug

PiS waha się, kogo wskazać na kandydata na prezydenta Warszawy. Partia rządząca zleciła w tej sprawie sondaż. Wynika z niego, że w I turze najwięcej głosów zdobyłby Patryk Jaki, ale w II turze lepiej od niego wypadłby Stanisław Karczewski. Wielu warszawiaków u2013 jak wynika z naszej sondy u2013 nie wie nawet o kim mowa. Czy rozpoznają innych, hipotetycznych kandydatów i nie tylko? Sprawdzał to reporter WP, Klaudiusz Michalec.

Już za rok ruszają wybory samorządowe. Pojawiła się wstępna giełda nazwisk polityków, którzy chcą objąć stanowisko po Hannie Gronkiewicz-Waltz. Jednak, czy zyskają sympatię wyborców, którzy nawet nie wiedzą, jak wyglądają ich przyszli kandydaci? Dla niezdecydowanych przygotowaliśmy sylwetkę osób, które mogą wkrótce zostać nowym prezydentem Warszawy.* *

Rafał Trzaskowski

Poseł Platformy Obywatelskiej wymieniany jest jako jeden z głównych kandydatów tego ugrupowania na prezydenta Warszawy. W 2010 roku Trzaskowski był szefem sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jednak ostatnio w mocnych słowach odniósł się do działań prezydent Warszawy.

- Ja, przy całym szacunku do pani prezydent, jestem zupełnie innym człowiekiem, z zupełnie innymi priorytetami (...) Uważam, że Hanna Gronkiewicz-Waltz zrobiła mnóstwo dobrych rzeczy dla Warszawy i warszawiacy to widzą. Natomiast jestem zupełnie innym człowiekiem, mam inne priorytety i trudno mówić o kontynuacji - mówił Rafał Trzaskowski na antenie TVN24 w kontekście wyborów samorządowych.

Andrzej Halicki

Kolejnym nazwiskiem z Platformy Obywatelskiej wymienianym w wyścigu na fotel prezydenta w stolicy jest Andrzej Halicki. Należy do jednych z najbliższych sojuszników Grzegorza Schetyny. * *

d3prdug

u2013 Niczego nie wykluczam u2013 powiedział szef mazowieckich struktur PO zapytany o to, czy będzie kandydował na prezydenta Warszawy. u2013 Decyzję jako PO podejmiemy bardzo szybko. W ciągu kilku miesięcy. Ważne jest to w jaki sposób stworzymy koalicję środowisk, które chcą rozwoju Warszawy. Warszawiacy muszą decydować o sobie u2013 zaznaczył.

Jan Śpiewak

Miejski aktywista, który termin "reprywatyzacja" wprowadził do mainstreamu. Śpiewak jest kojarzony głównie jako lider stowarzyszenia Miasto jest Nasze. To m.in dzięki niemu ujawniono i nagłośniono aferę reprywatyzacyjną w Warszawie. W wyborach samorządowych w 2014 został wybrany do Rady dzielnicy Warszawa-Śródmieście. Przypisuje mu się "polityczny romans" z Prawem i Sprawiedliwością. * *

- PO wchodziła na scenę polityczną z hasłem modernizacji kraju, uczynienia go nowoczesnym. To, że nie była w stanie załatwić tej ustawy przez osiem lat, a Prawo i Sprawiedliwość robi to ot tak, to pokazuje dla mnie, że ta partia się po prostu skończyła - tak Jan Śpiewak chwalił projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej autorstwa.

Czy myśli o starcie wwyborach? - Jeśli nie znajdziemy kogoś, kogo moglibyśmy poprzeć, to pewnie będę kandydował na prezydenta Warszawy. (...) Nie ma co owijać w bawełnę: jestem politykiem, choć nie należę do żadnej partii. Chciałbym zmieniać to miasto i chciałbym zrobić to szybko, bo widzę, jak traci swoją szansę - mówił w czerwcu tego roku aktywista.

d3prdug

Paweł Rabiej

Jako pierwszy zadeklarował swój udział w wyborach jako kandydat Nowoczesnej. Budowa III linii metra, wprowadzenie stałej opieki profilaktycznej, poprawa jakości powietrza i budowa spalarni odpadów - to niektóre założenia jego programu dla Warszawy w wyborach samorządowych. Rabiej zapowiada również, że "posprzata po reprywatyzacji". * *

- Ku mojemu rozczarowaniu Hanna Gronkiewicz-Waltz i ekipa z ratusza niewiele w tej kwestii robi. Trzeba przyznać uczciwie, że ludzie byli sprzedawani razem z kamienicami, jak worki ziemniaków - mówił ostatnio w wywiadzie dla WawaLove.pl. Czy zyska sympatię wyborców?

Patryk Jaki

"Cudowne dziecko prawicy. Patryk Jaki pokonał Gronkiewicz-Waltz. Czy zostanie prezydentem Warszawy?" - tak brzmiał nagłówek ostatniego wydania "Do Rzeczy". Nie da sie ukryć, że nazwisko wiceministra sprawiedliwości jest teraz jednym z najpopularniejszych w stolicy. Podzielił mieszkańców Warszawy na tych, którzy chwalą jego działania w komisji weryfikacyjnej i na tych, którzy zarzucają mu m.in upolitycznienie krzywdy lokatorów wyrzucanych ze zreprywatyzowanych kamienic.

d3prdug

Na pytanie czy będzie ubiegał się o fotel prezydenta stolicy w przyszłorocznych wyborach samorządowych, zastrzega, że "to jest rozmowa, którą jeszcze musi odbyć sam ze sobą, czy chce się o to starać". Przyznaje, że w tej sprawie będzie musiał porozmawiać także z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Stanisław Karczewski

O tym, że marszałek Senatu jest rozważany jako możliwy kandydat PiS-u na prezydenta Warszawy powiedział sam Stanisław Karczewski. Przyznał, że jest gotowy na zamianę fotela marszałka na fotel prezydenta Warszawy.

Dopytywany, czy czuje się dobrze przygotowany, aby pełnić funkcję prezydenta miasta, Karczewski podkreślił, że w przeszłości był samorządowcem. - Bardzo dobrze wspominam ten czas, myślę, że prezydent Warszawy powinien mieć wizję rozwoju Warszawy, powinien ją czuć, znać i kochać. Myślę, że wszystko to mam, ponieważ z Warszawą jestem i zawsze byłem mocno związany. Problemy Warszawy są mi znane i mam bardzo wiele pomysłów na ich rozwiązanie - powiedział marszałek Senatu.

d3prdug

Jest postrzegany jako wyważony polityk, skłonny do negocjacji. Może stać się ciekawym politycznym rywalem dla żywiołowego Patryka Jakiego.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytajcie również: Kolejna grzywna dla Hanny Gronkiewicz-Waltz. Łącznie musi zapłacić*aż 40 tys. złotych*

d3prdug
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3prdug
Więcej tematów