RegionalneWarszawaJubileusz 180-lecia warszawskiej straży pożarnej [PROGRAM]

Jubileusz 180‑lecia warszawskiej straży pożarnej [PROGRAM]

Uroczystości z okazji jubileuszu 180-lecia warszawskiej straży pożarnej odbędą się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, a także na terenie Ogrodu Saskiego.

Jubileusz 180-lecia warszawskiej straży pożarnej [PROGRAM]
Karol Lewandowski

04.06.2016 13:36

W sobotę, 4 czerwca w godz. 8.00 – 21.00 defiladę i piknik organizują strażacy. Okazją jest 180-lecie warszawskiej straży pożarnej. Możliwe są utrudnienia w ruchu na ulicach: pl. Teatralny, Senatorska, Miodowa, Krakowskie Przedmieście, Królewska, pl. Marsz. J. Piłsudskiego.

Uroczystości z okazji jubileuszu 180-lecia warszawskiej straży pożarnej odbędą się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, a także na terenie Ogrodu Saskiego. O godz. 11. z Placu Teatralnego na Plac Piłsudskiego ulicami Warszawy: Senatorską, Krakowskim Przedmieściem, Królewską ruszył przejazd historycznych i współczesnych pojazdów pożarniczych. Po godzinie 12. nastąpiła uroczysta zbiórka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Historia warszawskiej straży pożarnej

Warszawska Straż Ogniowa jako pierwsza w Polsce zawodowa organizacja ratownictwa ogniowego rozpoczęła swą działalność z dniem 1 stycznia 1836 roku. Przejęła ona obowiązki Zgromadzenia Majstrów Kominowych i Magazynu Karowego. Oprócz "wycierania kominów po domach" miała za zadanie "utrzymać czystość w mieście". Później zakres obowiązków rozszerzono o oświetlanie miasta.

Szeregi straży mieli zasilać mieszkańcy miasta Warszawy, a ewentualne braki uzupełniać "spisowi Polscy do służby frontowej mniej zdatni". Powołano 4 jednostki zawodowe o łącznej obsadzie 250 osób, które to w 1851 rozszerzono do 5. I Oddział - w dawnych koszarach Artylerii Konnej Gwardii na Nalewkach. II Oddział - przy ulicy Senatorskiej w jednym z budynków Ratusza. III Oddział - na rogu Aleii Jerozolimskich i Nowego Światu. IV Oddział - na Pradze przy ulicy Petersburskiej /Jagielońskiej/. V Oddział - w Koszarach Mirowskich przy ulicy Chłodnej. Jednostki Warszawskiej Straży można było odróżnić dzięki chorągiewce lub maści koni.

Ustawa o Straży Ogniowej w Warszawie z 1867 r. wprowadziła zadania: gaszenia pożarów, wycierania kominów czyszczenia ulic, polewania dróg szosowych i placów miejskich oraz oświetlania ulic. Z chwilą wejścia w życie w/w ustawy szeregi straży miały być kompletowane wyłącznie z "kontyngentu wojskowego".

Dopiero w 1873 r. Rozkazem Carskim wprowadzono wyłącznie służbę ochotniczą.

Program uroczystości 4 czerwca:

11:00 Przejazd historycznych i współczesnych pojazdów pożarniczych z Placu Teatralnego na Plac Piłsudskiego ulicami Warszawy: Senatorską, Krakowskim Przedmieściem, Królewską.

12:00 Uroczysta zbiórka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, złożenie wieńców, wpisy do księgi pamiątkowej, wręczenie wyróżnień, odznaczeń i awansów strażakom Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy.

13:30 Wystawa historycznego i współczesnego sprzętu oraz pojazdów pożarniczych.

11:00-18:00 Pokazy i konkurencje sprawnościowe dla dzieci i młodzieży w Ogrodzie Saskim, w tym m.in.:

- pokaz ratownictwa medycznego i grupy poszukiwawczo-ratowniczej;
- pokaz ratownictwa chemiczno-ekologicznego;
- skoki na poduszkę ratowniczą, ścianki do wspinaczki;
- tor sprawności małego strażaka;
- koncert orkiestr strażackich.

Źródło: (KM PSP Warszawa)

Obraz
Obraz
Obraz
historiajubileuszogród saski
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)