Jedyny taki plac zabaw w Warszawie (ZDJĘCIA)
Ekologiczny rePLAY powstał na zielonym placu przy Urzędzie Dzielnicy Targówek.
18.07.2012 12:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czegoś takiego w tym miejscu bardzo brakowało - pusty, zazieleniony placyk aż prosił się o ciekawe zagospodarowanie. Pierwsza część instalacji reFUN powstała w październiku 2011 roku, z materiałów wtórnie odzyskanych i odpadów poprzemysłowych.
W tym roku kreatywny plac zabaw powrócił pod nazwą rePLAY. Jest projektem rozbudowy placu oraz wykonaniem instalacji, które zdefiniować mają pojęcie recyklingu, zwrócić uwagę na ekologię, wprowadzić sezonowe atrakcje dla dzieci i zachęcić je do twórczej zabawy, wzbogacić wcześniej zaaranżowaną przestrzeń publiczną.
Tym samym zainicjowane zostało miejsce zabaw dla dzieci i spotkań mieszkańców w przestrzeni miejskiego blokowiska. Z dużej ilości palet zrobiono miejsce do siedzenia, leżenia i wypoczywania. Na górce, tak jak w roku ubiegłym, znajduje się "zamczysko", w którym dzieci bawią się chętnie. Konstrukcja otoczona jest fosą i dostać się do niej można po drewnianych przejściach.
To nie koniec atrakcji. Na placu dzieci mogą zagrać w kółko i krzyżyk, złapać wiatr w "żagiel" konstrukcji, które wyglądają, jakby przeglądało się w nich błękitne niebo. Są mini ogródki z warzywami, przy których usiąść można na stołkach wykonanych z deski i napełnionej wodą plastikowej butelki, kolorowe siedziska wykonane z nikomu już niepotrzebnych banerów reklamowych. Na trawie ułożona jest plansza do zabawy oraz gra piekło-niebo. Jest tu sporo plastikowych kolorowych kijów od szczotek, które dzieci bardzo chętni wykorzystują w swoich zabawach.
rePLAY odwiedziliśmy kilka dni przed otwarciem, gdzie spotkaliśmy koordynatorów projektu - Annę Ławrynowicz i Marcina Brzózkę - oraz ich współpracowników, podczas pracy. - Bardzo się cieszymy, że wykonujemy ten projekt po raz kolejny. Chcemy stworzyć kreatywne miejsce dla mieszkańców Targówka. Pragniemy również, aby stało się miejscem spotkań i integracji - podkreślała Anna Ławrynowicz - Zależy nam również na uświadamianiu ludziom wartości ponownego użycia z pozoru już bezużytecznych materiałów. Nasze instalacje mają umilać czas, uczyć i rozwijać wyobraźnię.
Ponownie zajrzeliśmy tu dzisiaj. Mimo deszczowej pogody, amatorów zabawy tu nie brakowało. Dzieci chętnie się bawiły, dorośli też znudzeni nie byli. - To bardzo nietypowe, ciekawie wyglądające miejsce. Podoba mi się ten pomysł właśnie dlatego, że jest to coś nowego. Poza tym brakowało mi miejsca do spędzania czasu z wnukami w pobliżu mojego domu - mówi jeden z mieszkańców pobliskiego osiedla - Fajnie, że dzieci żyjące w mieście mogą m.in. zobaczyć jak wyglądają pomidorki dojrzewające na krzaku. Mają tu sporo miejsca do zabawy i widzę, że z przyjemnością tu przychodzą.
Jeśli ktoś jeszcze tu nie był, polecamy! Warto docenić recyclingowy, twórczy pomysł, który jest dowodem na to, że z pozoru niepotrzebnych "śmieci" wyczarować można miejsce zabawy, spotkań, wydarzeń. Mamy nadzieję, że rePLAY zagości na Targówku na stałe.