Filmoteka Narodowa kończy 60 lat!

Jej zbiory taśm filmowych i archiwaliów należą do jednych z największych w Europie

Filmoteka Narodowa kończy 60 lat!
SKOMENTUJ

15 czerwca 1955 roku w budynku przy ulicy Puławskiej 61 rozpoczęła działalność Filmoteka Narodowa. Właśnie mija 60. rocznica funkcjonowania instytucji.

Filmotekę Narodową w Warszawie utworzono 29 kwietnia 1955 roku jako Archiwum Filmowe w Warszawie. Jak czytamy w informacji prasowej, "był to jeden mały pokoik, wypożyczony we frontowym gmachu przy ul. Puławskiej 61. W nim zagnieździło się trzech ludzi, a w oddali, w Państwowym Instytucie Sztuki przy ulicy Długiej". Urzędował w nim profesor Jerzy Toeplitz. To on był projektodawcą, inicjatorem, przewodniczącym Rady Archiwum. W 1961 roku Zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki nazwa instytucji została zmieniona na Centralne Archiwum Filmowe, a następnie (w 1970 r.) na Filmoteka Polska. Siedemnaście lat później (w 1987 r.) została wpisana do rejestru narodowych instytucji kultury i przemianowana na Filmotekę Narodową.

Statutowym zadaniem Filmoteki jest ochrona narodowego dziedzictwa kulturalnego w dziedzinie kinematografii oraz upowszechnianie kultury filmowej. Jej zbiory taśm filmowych i archiwaliów należą do jednych z największych w Europie. Przywróciła polskiej kulturze najcenniejszą kolekcję taśm filmowych: ok. 75% polskich filmów fabularnych z okresu 1930 – 1939 oraz 5 % polskich filmów niemych, w tym najstarszy polski zabytek kinematografii – film „Pruska kultura” z 1908 roku. Od marca 2009 roku Filmoteka jest członkiem Association des Cinémathèques Européennes – ACE, europejskiego stowarzyszenia zrzeszającego archiwa filmowe, którego celem jest podejmowanie działań na rzecz ochrony europejskiego dziedzictwa kulturowego w kinematografii, także poprzez reprezentowanie wspólnych interesów wobec instytucji europejskich, w tym Komisji Europejskiej i Europejskiego Parlamentu.

Obraz

Znacząca większość wydarzeń kulturalnych odbywa się w zmodernizowanym w 2012 roku stołecznym kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej, które -dzięki wsparciu Ministerstwa - nie tylko stało się własnością Filmoteki lecz także wpisane zostało do krajowego rejestru zabytków. Instytucja współpracuje z wieloma partnerami – m.in. Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Zachętą - Narodową Galerią Sztuki, Google Cultural Institute oraz festiwalami takimi jak: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, MFF T-mobile Nowe Horyzonty, MFF Camerimage, Cinema Ritrovato w Bolonii, Film Polska w Berlinie i wieloma innymi. Filmoteka uczestniczyła też na szeroką skalę w ważnych wydarzeniach kulturalnych, m.in. w obchodach 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. 9 października 2010 w nieistniejącej już Reducie Banku Polskiego w Warszawie odbył się pokaz jednego z najstarszych filmów poświęconych kompozytorowi – „Miłość i łzy Chopina” („La valse de l’adieu”) z 1927 roku w reżyserii Henry’ego
Roussela.

W 2011 roku, w ramach programu kulturalnego pierwszej polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, Filmoteka pokazała film z legendą kina niemego Polą Negri – „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (z 1918). Film ten, będący jedną z pierwszych w Europie rekonstrukcją cyfrową w technologii 4K, został zaprezentowany z muzyką na żywo - specjalnie skomponowaną przez Jerzego Maksymiuka.

Obraz

Rok później odbyła się re-premiera jednego z największych filmów, które powstały w okresie międzywojennym - „Pana Tadeusza” ( z 1928 roku) w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego, z kapitalną muzyką Tadeusza Woźniaka. Cykl wielkich re-premier dopełniło dzieło „Zew morza” wyreżyserowane przez jednego z najznamienitszych twórców kina międzywojennego - Henryka Szaro, do którego powstała znakomita kompozycja Krzesimira Dębskiego. W 2014 roku, 40 lat po premierze polskiej superprodukcji „Potop” (1974) w reżyserii Jerzego Hoffmana, Filmoteka Narodowa przedstawiła na FPFF w Gdyni zrekonstruowaną i na nowo zmontowaną skróconą wersję filmu zatytułowaną „Potop Redivivus”,
a w 2015 roku wydała album pod tym samym tytułem oraz płytę z odrestaurowanym obrazem.

Iluzjon znajduje się pod opieką Filmoteki i ceniony jest za ambitny repertuar – połączenie klasyki, nowości i dokumentów – oraz organizację nietuzinkowych wydarzeń filmowych, m.in.: pokazów specjalnych, spotkań z filmowcami (Mike'iem Leigh, Jiřím Menzlem, Jerzym Hoffmanem), seansów z muzyką na żywo (Święto Niemego Kina), festiwali (Warszawa Singera, Planete+ Doc Film Festiwal, Watch Docs, rozdanie Polskich Nagród Filmowych Orły). Warto wspomnieć, że budynek przy ul. Narbutta 50A zaprojektował w 1948 roku Mieczysław Piprek jako kino Stolica (wybudowane w latach 1949-1950). Przebudowa kina miała na celu modyfikację techniczną zabytkowego budynku i jednocześnie przywrócenie jego dawnej świetności. Powstały dwie sale projekcyjne: sala Stolica ze sceną z orkiestronem przed ekranem oraz sala Mała Czarna, obie wyposażone w nowoczesny sprzęt audiowizualny. Wytrawnych widzów Iluzjon nie odstrasza brakiem popcornu, zachęca zaś bezkonkurencyjnym programem.

W związku z realizowanym od 2008 roku projektem „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych" , w Filmotece rozpoczęto działalność cyfryzacyjną. W ramach projektu w Archiwum FN przy ulicy Chełmskiej 21 (kolejne dwa archiwa mieszczą się przy ulicy Wałbrzyskiej 6/12 w Warszawie oraz w Łodzi przy ul. Łąkowej 29) powstała, wyposażona w nowoczesny sprzęt, Pracownia Restauracji Taśmy Filmowej, w której odbywa się zabezpieczenie wieczyste najcenniejszych archiwaliów ze zbioru polskiej kinematografii okresu przedwojennego (43 filmy fabularne zdigitalizowane zostały do postaci DPX 4K i otrzymały nowe kopie na taśmie filmowej 35 mm).

Obraz

Filmoteka udostępnia swoje - jedne z największych w Europie - bogate zbiory w Internecie. Zasoby fotograficzne – obecnie 170 000 zdjęć - fotosy i robocze zdjęcia z planu (werki), zdjęcia twórców (reżyserów, aktorów, operatorów itd.) oraz zdjęcia z premier filmowych prezentuje w uruchomionym w 2009 roku serwisie Fototeka . Natomiast GAPLA – galeria plakatu filmowego prezentuje zcyfryzowaną kolekcję plakatów i afiszów filmowych ze zbiorów Filmoteki Narodowej, od najwcześniejszych, pochodzących z końca XIX wieku, po współczesne do najnowszych produkcji. Serwis zawiera obecnie ponad 6 500 plakatów do filmów polskich, zagranicznych oraz imprez filmowych. Trzecim serwisem, który prezentuje działania Filmoteki Narodowej w domenie cyfrowej, realizuje misję edukacyjną i upowszechnia dziedzictwo filmowe w Internecie jest Repozytorium Cyfrowe l. Obecnie w serwisie znajduje się ponad 4 000 materiałów
filmowych: m.in. Polskie Kroniki Filmowe z lat 1945-1950, unikatowe przedwojenne kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej (1924-1939), filmy przedwojenne z kolekcji wydawniczej Filmoteki Narodowej „Kino polskie okresu Wielkiego Niemowy”, fragmenty polskich powojennych filmów fabularnych oraz animacje i filmy eksperymentalne (np. imponująca kolekcja animacji non-camerowych Juliana Józefa Antonisza).

Jubilatce życzymy wszystkiego najlepszego!

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Braun wielkim wygranym. Nowy sondaż partyjny
Braun wielkim wygranym. Nowy sondaż partyjny
Tragiczna śmierć Sunjaya Kapura. Przyjaciel księcia Wiliama zmarł podczas meczu polo
Tragiczna śmierć Sunjaya Kapura. Przyjaciel księcia Wiliama zmarł podczas meczu polo
Problem Trumpa. Obiecywał pokój, jest wojna
Problem Trumpa. Obiecywał pokój, jest wojna
Izrael i Iran w ogniu konfliktu. Światowi przywódcy apelują o spokój
Izrael i Iran w ogniu konfliktu. Światowi przywódcy apelują o spokój
Atak Izraela na Iran. Tusk zabiera głos
Atak Izraela na Iran. Tusk zabiera głos
Prezydent Duda opóźnia powrót z Singapuru z powodu napięć na Bliskim Wschodzie
Prezydent Duda opóźnia powrót z Singapuru z powodu napięć na Bliskim Wschodzie
19-latkowie mieli szykować zamach w Olsztynie. Już są na wolności
19-latkowie mieli szykować zamach w Olsztynie. Już są na wolności
Atak Izraela na Iran. Jest komentarz Pekinu
Atak Izraela na Iran. Jest komentarz Pekinu
Zatrzymali go przy zoo. Chował się przy wybiegu dla niedźwiedzi
Zatrzymali go przy zoo. Chował się przy wybiegu dla niedźwiedzi
Atak na lotnisko Mehrabad w Teheranie. Kłęby dymu na niebie
Atak na lotnisko Mehrabad w Teheranie. Kłęby dymu na niebie
Odłamek spadł na Ramat Gan. Pierwsza ofiara irańskiego odwetu
Odłamek spadł na Ramat Gan. Pierwsza ofiara irańskiego odwetu
Media: Iran grozi atakami na bazy wspierające Izrael
Media: Iran grozi atakami na bazy wspierające Izrael