Trwa ładowanie...

Dziś 70. rocznica śmierci Eugeniusza Bodo. Posłuchaj jego najbardziej znanych piosenek!

Dziś 70. rocznica śmierci Eugeniusza Bodo. Posłuchaj jego najbardziej znanych piosenek!
dsuj1br
dsuj1br

Dzisiaj przypada 70. rocznica śmierci Eugeniusza Bodo. Zmarł w radzieckim łagrze z wycieńczenia i głodu. Według radzieckich dokumentów miało to miejsce 7 października 1943. Przez wiele lat władze PRL utrzymywały, że legendarny aktor został rozstrzelany przez Niemców.

Gdy aktor został uwięziony o jego uwolnienie starali się przedstawiciele polskiej ambasady w Moskwie. Jako że Bodo posiadał tylko paszport szwajcarski, usłyszano odpowiedź, że los obywatela Szwajcarii nie może być przedmiotem rozmów. Z tej samej przyczyny nie objęła go amnestia dla Polaków przetrzymywanych w więzieniach i łagrach, ogłoszona po podpisaniu porozumienia z rządem gen. Sikorskiego.

Był jedną z największych gwiazd polskiego kina przedwojennego, bożyszczem kobiet, wzorem elegancji. Uważany był za osobę dowcipną, szarmancką i uwodzicielską, co przysparzało mu wielu wielbicielek.Szwajcarskiego pochodzenia aktor większość swojego życia spędził w Warszawie. W kwietniu 1939 otworzył przy ul. Foksal 17 kawiarnię Café-Bodo, a na piętrze kupił czteropokojowy apartament. Kariera tego miejsca nie trwało długo - po wybuchu wojny, we wrześniu 1939 oddał kawiarnię w dzierżawę i uciekając przed wojną przeniósł się do Lwowa.

Urodził się 28 grudnia 1899 w Genewie. Naprawdę nazywał się Bogdan Eugène Junod. Swój pseudonim „Bodo” stworzył z pierwszych sylab imion: swojego pierwszego imienia (Bogdan) i matki (Dorota).

*W rocznicę jego śmierci przypominamy Wam najbardziej znane piosenki w wykonaniu Eugeniusza Bodo. Znajdziecie je w galerii poniżej. *

dsuj1br
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsuj1br
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj