Trwa ładowanie...

Długa kolejka chętnych po kolekcjonerską monetę Legii

Koszt pamiątki to 80 zł.

Długa kolejka chętnych po kolekcjonerską monetę Legii
d3y4hft
d3y4hft

Dziś rano przed siedzibą Narodowego Banku Polskiego ustawiła się długa kolejka. Przy placu Powstańców Warszawy zgromadzili się kibice, którzy chcieli nabyć kolekcjonerską monetę 5-złotową, wybitą przez NBP z okazji stulecia klubu Legia Warszawa.

Tylko dziś rano w kolejce po okolicznościową monetę ustawiło się przeszło 100 osób. Zainteresowanie jest duże, i należy spieszyć się z zakupem, gdyż sprzedaż jest limitowana. Narodowy Bank Polski przygotował taką pamiątkę dla blisko dwudziesty tysięcy kibiców klubu z ulicy Łazienkowskiej 3. Koszt takiej pamiątki to 80 zł. Srebrną monetę o próbie Ag 925 i wadze 7,07 grama można kupić również w sklepie internetowym banku.

Wizerunek monety zaprojektował Grzegorz Pfeifer. Na jej rewersie ukazany jest herb klubu oraz postać jednego ze współzałożycieli i pomysłodawcy nazwy, Stanisława Mielecha - żołnierza, doktora praw, publicysty, a także piłkarza i społecznika. Awers przedstawia wizerunek piłki nożnej. Monetę ze srebra o próbie Ag 925 i wadze 7,07 grama można kupić również w sklepie internetowym banku

Kilka lat wcześniej NBP wybił monety Warty Poznań i Polonii Warszawa odpowiednio o nominałach 5 zł i 2 zł.

Wystawa Sto lat Legii Warszawa

W 2016 roku Legia Warszawa świętuje stulecie istnienia. Z tej okazji Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie organizuje wraz z Klubem okolicznościową wystawę. Ekspozycja przybliża historię Legii i sukcesy jej sekcji, których na przestrzeni lat funkcjonowało blisko trzydzieści. Najbardziej znana była i jest sekcja piłkarska, ale mistrzostwo Polski zdobywały wielokrotnie również drużyny koszykarska, siatkarska, hokejowa i waterpolowa. Legioniści święcili także triumfy – w tym olimpijskie – m.in. w szermierce, boksie, lekkoatletyce, zapasach.

d3y4hft

Na wystawie prezentowane są trofea – medale, puchary, dyplomy, a także stroje i pamiątki. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. pierwszy medal piłkarskich mistrzostw Polski zdobyty przez Legię (1928), puchar Teatru Qui Pro Quo za zwycięstwo w derbowej rywalizacji z Polonią (1931) czy koszulkę, w której Kazimierz Deyna rozgrywał ostatnie w życiu mecze podczas Mistrzostw Europy Oldbojów (1989).

Wystawa czynna w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie od 8 kwietnia do 15 maja (w noc muzeów dodatkowe atrakcje).

d3y4hft
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y4hft
Więcej tematów