Czy istnieje zupa idealna?
Odpowiedź na to pytanie padnie już niedługo, podczas jedynego na świecie Festiwalu Zup Świata organizowanego w Warszawie
10.09.2017 13:06
Obiad bez zupy? Nigdy! Coraz częściej też tylko zupą zastępujemy tradycyjny dwudaniowy posiłek. Zupa stała się nieodłącznym elementem naszej kultury i kulinarnej tradycji. Zaczynamy też sięgać do różnych kuchni świata, aby poznać inne smaki i rodzaje zup. Już 22 września rozpocznie się pierwszy i jak do tej pory jedyny na świecie Festiwal Zup Świata, podczas którego poznamy królową zup. Wydarzeniu przewodniczyć będzie Marek Traczyk, naczelny kuchmistrz Festiwalu Zup Świata.
Festiwal Zup Świata to kolejna część projektu „Miasto Zdrowia – leczenie przez jedzenie” realizowanego m.in. przez Marka Traczyka, prezesa Stowarzyszenia Mediów Polskich i wiceprezesa Warszawskiej Izby Gospodarczej, w skład którego wchodzą Festiwal Chlebów Świata, Festiwal Owoców i Warzyw Świata oraz Festiwal Słodyczy Świata.
Jak powinniśmy się odżywiać, aby być zdrowymi? Jeść zupy! – Jednym z powodów, dla których zwróciliśmy uwagę na zupy, są ich właściwości prozdrowotne – tłumaczy Marek Traczyk i dodaje, że zupa to najlepsze rozwiązanie problemów związanych nie tylko z odżywianiem, ale z naszym zdrowiem w ogóle. – Organizując Festiwal Zup Świata, chcieliśmy też zwrócić uwagę na to, że warto wrócić do tradycji i korzystać z dóbr, które nasza cywilizacja przekazuje nam w dziedzictwie – mówi.
Jaka jest najlepsza zupa? Przede wszystkim ta, która nam smakuje, którą lubimy. – Idealna zupa jest wtedy, kiedy jest dla nas dobrym, rozgrzewającym pokarmem, ale która też ma w sobie właściwości lecznicze, oczyszczające nasz organizm – tłumaczy Traczyk. – Koszty związane ze złym żywieniem, które ponosimy jako społeczeństwo, są bowiem dużo wyższe niż wszystkie pieniądze przeznaczone na ochronę zdrowia w Polsce – podkreśla. – A zupa to najprostsza forma zdrowego żywienia – dodaje.
Marek Traczyk, prezes Stowarzyszenia Mediów Polskich i wiceprezes Warszawskiej Izby Gospodarczej, wydawca i przedsiębiorca, który ubolewa nad kryzysem gospodarczym w Polsce i na świecie, podkreśla, że organizowane przez niego Festiwale są formą komunikacji bezpośredniej z konsumentem. Oprócz wymienionej wyżej działalności prowadzi również współpracę międzynarodową, organizując warsztaty turystyki przyjazdowej i wyjazdowej, jest współorganizatorem największych targów gospodarczych Europy Centralnej i Wschodniej China Homelife Poland oraz inicjatorem i organizatorem Kongresu Gospodarczego Europy Centralnej i Wschodniej.
Podczas swoich podróży biznesowych, głównie w latach 80 i 90., zwracał szczególną uwagę na zmiany zachodzące w świadomości mieszkańców Zachodu, Azji i Bliskiego Wschodu w kwestii zdrowego żywienia. To te zmiany zainspirowały go do zorganizowania Festiwalu Chlebów Świata – pierwszego z cyklu „Miasto Zdrowia – leczenie przez jedzenie”. – Moda na zdrowe żywienie do Polski zawitała niedawno. Gdy postanowiliśmy zorganizować pierwszy festiwal, zacząłem odkrywać, jak wartościowy jest chleb, dlaczego trzeba go spożywać. Od pieczywa do innych produktów droga jest już niedaleka, bo nie da się tu nie mówić i o warzywach czy owocach – wyjaśnia. – Być może Festiwal Zup Świata będzie takim przyczynkiem do powrotu i promowania naszych polskich wartości i tradycji. Każda dobrze przyrządzona zupa jest najlepszym rozwiązaniem dla naszego codziennego pożywienia – podsumowuje.
Polacy są coraz bardziej świadomi tego, że jedzenie ma wpływ na zdrowie – coraz częściej czytamy etykiety i zwracamy uwagę na pochodzenie produktów. Wato stawiać na te rodzime, lokalne, bo w ten sposób nie tylko wspieramy naszą gospodarkę, ale też mamy gwarancję, że przygotowywane rzez nas posiłki są wartościowe i przede wszystkim zdrowe.
Informacja prasowa