RegionalneWarszawa"Czarny Protest" przed Sejmem. "Nie składamy parasolek"

"Czarny Protest" przed Sejmem. "Nie składamy parasolek"

- My obywatelki RP apelujemy o zaprzestanie traktowania nas jak Polaków drugiej kategorii - mówi Agata Czarnecka, organizatorka strajku - Boimy się w pracy, w szkole, w szpitalu a ostatnio boimy się u lekarza i ginekologa.

"Czarny Protest" przed Sejmem. "Nie składamy parasolek"
Karolina Kołodziejczyk

23.10.2016 16:00

Przed Sejmem o godzinie 15 rozpoczął się protest przeciw propozycji zaostrzenia prawa aborcyjnego. Hasło niedzielnego Czarnego Protestu brzmi: "Dość pogardy i przemocy wobec kobiet".

- Chcemy szacunku, praw obywatelskich i równości. Chcemy przestać się bać - mówi Agata Czarnecka, organizatorka protestu w Warszawie do zgromadzonych przed Sejmem. - Składamy odezwę do rządu, posłów, senatorów. Zbieramy podpisy. Zobaczymy, jak sobie poradzą z taką siłą - mówi. - Dziś nie szturmujemy na Sejm, tylko testujemy procedury demokratyczne. Trzeba przypomnieć rządzącym, że to my ich wybieramy.

- My obywatelki RP apelujemy o zaprzestanie traktowania nas jak Polaków drugiej kategorii - mówi Agata Czarnecka. - Boimy się w pracy, w szkole, w szpitalu a ostatnio boimy się u lekarza i ginekologa.

Celem manifestacji jest przedstawienie postulatów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w formie odezwy do parlamentu i rządu. Rozpoczyna się także zbiórka podpisów pod petycją do rządu i parlamentarzystów, w której określono jedenaście głównych żądań protestujących. Wśród nich znalazły się m.in. żądanie ścigania seksistowskich wypowiedzi, krajowego programu wsparcia in vitro i świeckiego państwa.

Fikcja "kompromisu aborcyjnego" podważa wiarygodność państwa

Podczas niedzielnej konferencji prasowej organizatorki warszawskiego protestu odczytały odezwę Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, która w poniedziałek zostanie przedstawiona partiom parlamentarnym i rządowi.

Protestujące oceniają, że władze publiczne "prowadzą politykę przyzwolenia na agresję i dyskryminację", co uderza w podstawowe prawa kobiet, w tym "prawo do życia, integralności cielesnej i bezpieczeństwa". - Kobiety żyją w lęku i strachu, codziennie przygotowane na najgorsze. Nie są bezpieczne w przestrzeni medialnej i publicznej, w pracy i w domu, w szpitalu czy w szkole - wskazano.

- Podtrzymując fikcję prawną w postaci "kompromisu aborcyjnego", państwo polskie nie tylko podważa własną wiarygodność, ale też kreuje politykę zdrowotną, w której godność, bezpieczeństwo, życie i zdrowie kobiet znajdują się na ostatnim miejscu. Podobnie jest w polityce społecznej: imperatyw rodzenia przesłonił zasady nowoczesnego wsparcia dla różnych form rodzin. Wsparcia opartego na wiedzy socjologicznej i społecznym dialogu - czytamy w odezwie.

Protestujące domagają się m.in. uwzględniania praw i sytuacji kobiet "przy kształtowaniu wszystkich rozwiązań polityki publicznej i ekonomicznej". Chcą także "kompleksowej i opartej na najnowszej wiedzy medycznej polityki gwarantowania praw reprodukcyjnych w opiece zdrowotnej". Wskazano, że chodzi m.in. o refundację najnowocześniejszych środków antykoncepcyjnych i dostępność bez recepty do tzw. antykoncepcji awaryjnej.

Uczestniczki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet żądają także zmian prawnych i instytucjonalnych umożliwiających skuteczne ściganie sprawców przestępstw seksualnych oraz przemocy domowej i przemocy wobec kobiet. Chcą również "systemowego publicznego programu rugowania przejawów seksizmu w życiu publicznym i funkcjonowaniu instytucji".

Domagają się systemowego publicznego wsparcia w obszarze opieki, w szczególności opieki nad dziećmi, osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Żądają także m.in. "zaprzestania polityki społecznej militaryzacji, za to czynnego działania na rzecz pokoju na niwie międzynarodowej".

- Strajk kobiet w Polsce nie zaczął się 3 października. Strajk kobiet trwa od dobrych kilkunastu lat. Naukowcy - historycy, socjologowie - "strajkami kobiet" nazywają okresy, gdy warunki życia dla nas, kobiet, są tak ciężkie, że przestajemy rodzić dzieci. Obecnie w Polsce rodzimy najrzadziej w Europie - podkreślają protestujące.

Zaplanowane na niedzielę i poniedziałek protesty nazwano Ogólnopolskim II Strajkiem Kobiet. Pierwszy odbył się 3 października i nazwany był "Czarnym protestem" lub "Czarnym poniedziałkiem", ponieważ uczestnicy manifestowali w czarnych ubraniach. Jak podała policja w 143 zgromadzeniach w całym kraju uczestniczyło około 93 tys. osób

Źródło: PAP

Obraz
warszawaaborcjakompromis aborcyjny
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)