Cerkiew przy Puławskiej. Budowa rozpoczęta
To pierwsza od ponad stu lat nowa cerkiew w Warszawie.
Na placu przy Puławskiej 568 krzątają się pierwsi robotnicy. To oznacza, że rozpoczyna się pierwsza od ponad stu lat budowa nowej cerkwi w Warszawie. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego zaplanowano na 5 grudnia. Przybędzie na nie najważniejszy prawosławny duchowny - patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.
Świątynia powstanie przy południowej granicy Warszawy za którą zaczyna się teren gminy Lesznowola. To właśnie tam Autokefaliczny Kościół Prawosławny posiada działkę wielkości pół hektara. Wyznawcy prawosławia, których w Warszawie jest ok. 30-40 tys., mają jedynie dwie cerkwie, które zostały wzniesione jeszcze za czasów zaboru rosyjskiego: sobór metropolitalny św. Marii Magdaleny na Pradze (zbudowany w latach 1867-69) i cerkiew św. Jana Klimaka na Woli (zabudowaną w 1905 r.).
Andrzej Markowski, architekt nowej cerkwi, podczas tworzenia projektu inspirował się słynnym bizantyjskim kościołem z VI w. Hagia Sophia w Konstantynopolu (obecnym Stambule). Warszawska cerkiew będzie jednak od niej dużo mniejsza. Jej długość i szerokość wyniosą 36,9 m i 30 m, a wysokość od poziomu posadzki do szczytu głównej kopuły - 21,6 m. Budynek zwieńczą kopuły uniesione na ażurowych konstrukcjach żeber oraz "wtopiona" w korpus cerkwi dzwonnica.
Główne wejście znajdzie się nie od strony ul. Puławskiej, a z drugiej strony - od zachodu. Jest to związane z zasadą, że w cerkwiach po wschodniej stronie umieszczony jest ołtarz.