Trwa ładowanie...

Cała katownia NKWD na Strzeleckiej może stać się zabytkiem

Konserwator zabytków dokonał oględzin piwnic dawnego aresztu na Pradze Północ

Cała katownia NKWD na Strzeleckiej może stać się zabytkiem
d4bpm4b
d4bpm4b

Konserwator zabytków poraz kolejny dokonał oględzin piwnic przy ul. Strzeleckiej na Pradze Północ. W latach 1944-1948 była tam dawna katownia NKWD i UB.

Konserwator potwierdził obecność inskrypcji pozostawionych przez więźniów w pomieszczeniach nie wpisanych dotychczas do rejestru zabytków. Są tam hasła patriotyczne, rysunki i kalendarze, daty i nazwiska osadzonych tam więźniów. Konserwator podejmie teraz decyzję o wpisaniu reszty piwnic do rejestru zabytków.

Przypomnijmy:Decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 08.03.2013 r. Niektóre pomieszczenia wraz z korytarzem i schodami, zostały wpisane do rejestru zabytków. Jednak nie wszystkie. Część z tych, które znalazły się poza listą, także posiadają świadectwa stalinowskich zbrodni. Podobnie jak w przypadku pomieszczeń objętych opieką konserwatorską, na ścianach znaleźć można np. napisy wydrapane przez osadzonych w czasie funkcjonowania w budynku NKWD oraz UB.

Uczestniczący w oględzinach przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej wyrazili chęć przejęcia wszystkich wymienionych w protokole piwnic, na poczet placówki upamiętniającej historię tego miejsca.

d4bpm4b

Właścicielem kamienicy jest One-Development Sp. Z o.o., która chce budynek przebudować. Ma w planach zamianę kamienicy na apartamentowiec. - Jeżeli piwnice nie zostaną objęte opieką konserwatorską, nic nie będzie stało na przeszkodzie, by planowane tam prace, zniszczyły wspomniane w piśmie świadectwo trudnej i bolesnej historii . - alarmuje praska organizacja "Kolekcjonerzy czasu", której członkowie wysłali niedawno do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, podpisaną przez prawie 2,5 tysiąca osób petycję w tej sprawie.

Mazowiecki Konserwator Zabytków ma dwa miesiące na podjęcie decyzji o wpisaniu reszty piwnic do rejestru zabytków.

d4bpm4b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bpm4b
Więcej tematów