Burmistrzowie złożyli 6 zawiadomień w prokuraturze ws. reprywatyzacji
Wojciech Zabłocki poinformował, że wystąpił do ratusza o formalną decyzję dotyczącą wstrzymania w Warszawie zwrotów nieruchomości.
01.09.2016 12:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sześć zawiadomień dot. nieprawidłowości przy zwrocie nieruchomości: trzech w Śródmieściu i trzech na Pradze Północ trafiło do prokuratury - poinformowali w czwartek w Warszawie burmistrzowie tych dzielnic: Piotr Kazimierczak i Wojciech Zabłocki.
Burmistrz Śródmieścia zaznaczył, że złożone w środę i w czwartek w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście zawiadomienia to dopiero początek, kolejne będą przygotowywane. Poinformował, że dotyczą one możliwości popełnienia przestępstwa w sprawach reprywatyzacyjnych.
- Te sprawy, o których mówimy, nie są nieznane ratuszowi, bo zarząd dzielnicy Śródmieście od dawna sygnalizował formalnie władzom miasta o nieprawidłowościach naszych zdaniem popełnianych w trakcie dokonywania procedury zwrotowej - powiedział Kazimiercza. Wnioski dotyczą m.in. Gimnazjum nr 42 przy ul. Twardej oraz nieruchomości przy ul. Jagiellońskiej 14, ul. Stolarskiej 9 i Łochowskiej 38 - poinformowali.
Zdaniem Zabłockiego skala zwrotów na Pradze-Północ jest porażająca. - A także jakość dokumentów, na postawie których dokonywane były zwroty - mówił.
Dzielnica wstrzymuje zwrot 3 kamienic
Poinformował on, że dzielnica wstrzymuje zwrot trzech kamienic, gdyż dotyczą one właścicieli, którzy obecnie powinni mieć ponad sto lat a miejsce ich pobytu jest nieznane. - Jedna z pań, na której nazwisko do tej pory kuratorzy odzyskiwali kamienice, zmarła w 1974 r. w Brazylii. Mamy nawet przetłumaczony akt zgonu przez tłumacza przysięgłego. Takich spraw jest więcej - powiedział.
- Zwróciliśmy się do Prokuratora Generalnego, aby przejrzał te sprawy, aby je zweryfikował - powiedział.
Wystąpienie o decyzję dot. wstrzymania
Zabłocki poinformował, że wystąpił do ratusza o formalną decyzję dotyczącą wstrzymania w Warszawie zwrotów nieruchomości. - Były deklaracje prezydent, ale nie ma żadnego dokumentu, zarządzenia, informacji (...) Nie chcemy brać na swoje barki odpowiedzialności za wstrzymanie zwrotów - podkreślił Zabłocki.
W czwartek po południu na wniosek Gronkiewicz-Waltz odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy ws. reprywatyzacji. Prezydent Warszawy ma przedstawić informację m.in. nt. zwrotów nieruchomości w latach 1990-2016. Być może powołana zostanie komisja ds. reprywatyzacji.
Kontrowersje wokół Chmielnej 70
W ostatnim czasie ogromne kontrowersje wzbudziła sprawa działki obok Pałacu Kultury, pod dawnym adresem Chmielna 70. W ubiegły piątek prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz oświadczyła, że zwrot działki przy PKiN był pochopny, a odpowiedzialni są miejscy urzędnicy, którzy zostaną zwolnieni, oraz resort finansów. Zapowiedziała audyt, komisję ws. reprywatyzacji oraz wstrzymanie zwrotów w mieście.
Źródło: (PAP)