Budują łódź napędzaną wyłącznie słońcem!
Studenci Politechniki i SGH połączyli siły, by zbudować od podstaw łódź napędzaną wyłącznie energią słoneczną. W lecie wystartują w międzynarodowych zawodach w Holandii!
14.01.2014 11:47
W projekt WUT Solar Boat - tak nazywa się też zespół - zaangażowane są 22 osoby. To studenci Studenckiego Koła Naukowego Konstruktor z Politechniki Warszawskiej oraz Studenckiego Koła Naukowego Zarządzania Projektami z SGH. „Nad samym projektem i konstrukcją łodzi pracują studenci PW. Zadania biznesowe związane z finansami, marketingiem i sponsoringiem są realizowane przez studentów SGH. W naszym zespole działa również student informatyki WAT, który przygotował stronę internetową projektu” - mówi Małgorzata Kicińska, studentka SGH, która w WUT Solar Boat odpowiada za marketing. „Prace nad łodzią trwają cały czas, wciąż jednak poszukujemy sponsorów, którzy zechcieliby wspomóc nasz projekt” - dodaje.
W lecie łódź weźmie udział w DONG Energy Solar Challange, zawodach, które odbędą się w Holandii na przełomie czerwca i lipca. Trasa wyścigu prowadzi po malowniczych holenderskich jeziorach, kanałach i rzekach. Jej łączna długość to ponad 200 km. Reprezentanci Polski będą się musieli zmierzyć nie tylko z innymi amatorskimi zespołami studenckimi, ale także z zawodowcami. Na starcie staną zespoły z całego świata m.in. z Chin, USA, Niemiec i Brazylii.
Oprócz obszernej wiedzy, kreatywności i sprytu studenci muszą wykazać się umiejętnością organizacji zespołu, kreowania wizerunku oraz gromadzenia środków na budowę - w tym właśnie mają pomóc studenci SGH. „Przygotowania do startu trwają już od jesieni zeszłego roku. Dzisiaj konstruktorzy mogą pochwalić się wspaniałym projektem, animacją jednostki oraz prototypem. Kadłub jest na wykończeniu, a dalsze prace są ograniczone ze względu na braki finansowe” - opowiada Bartosz Dembowski, student SGH, w zespole odpowiedzialny za sponsoring.
Według harmonogramu prezentacja ukończonej łodzi ma odbyć się już wiosną. Projekt można śledzić na TEJ stronie (znajdziemy na niej licznik pokazujący ile czasu pozostało do końca prac nad łodzią). To nie pierwszy przykład współpracy studentów Politechniki Warszawskiej i SGH. Wspólnie zbudowali już bolid wyścigowy, który wystartował w zawodach formuły SAE we Włoszech.