Trwa ładowanie...

Bitwa pod Olszynką Grochowską (SPACER)

Obrosła legendą jak Westerplatte, Olszynka bardziej wpłynęła na historię Polski, przedłużając Powstanie Listopadowe i podnosząc polskiego ducha

Bitwa pod Olszynką Grochowską (SPACER)
d4efwma
d4efwma

Obrosła legendą jak Westerplatte, Olszynka bardziej wpłynęła na historię Polski, przedłużając Powstanie Listopadowe i podnosząc polskiego ducha.Tereny gdzie w lutym 1831 roku bitwa się rozegrała bardzo się zmieniły, ale wydmy, na których stała artyleria rosyjska i z których mógł kierować bitwą Iwan Dybicz ciągle jeszcze można zobaczyć. Jutro, w niedzielę, 21 września, Praska Ferajna zaprasza na spacer szlakiem bitwy pod Olszynką Grochowską.

Ekwipunek z epoki znajdowano tam nawet w latach 80. XX wieku, więc to naprawdę tam - mówią przeowodnicy z Praskiej Ferajny - Postaramy się prześledzić przebieg zmagań w terenie i na mapie, zobaczymy też ich świadków, jak Karczma Wawerska, czy Dworek Grochowski, rzekoma siedziba polskiego dowództwa (to faktycznie znajdowało się zupełnie gdzie indziej). Nie zabraknie zabytkowych i mniej zabytkowych pomników tej od wieków czczonej bitwy. Będzie też o niemilitarnej historii terenu, jak też o ważnych na Gocławku miejscach, jak choćby bar, serwujący znakomite, niosące własną legendę – flaki.

Niedziela, 21 września
Miejsce spotkania: Grochowska róg Kwatery Głównej
Godzina: 15.00
Przewodnik: Karol Bulski
Trasa: Kwatery Głównej, Makowska, Traczy, Chełmżyńska, Żołnierska, Rekrucka, Korkowa, Płowiecka

Spacer nie jest biletowane, ale na zakończenie bardzo mile widziany napiwek dla przewodnika.

d4efwma
d4efwma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4efwma
Więcej tematów