RegionalneWarszawaBędzie łatwiej poruszać się po Warszawie

Będzie łatwiej poruszać się po Warszawie

Rada miasta przyznała milion złotych na likwidację barier architektonicznych. Pieniądze zostaną wydane na przemianę 200 miejsc utrudniających poruszanie się po mieście

Będzie łatwiej poruszać się po Warszawie

Wszystko zaczęło się od powstania w 2011 roku projektu Warszawskiej Mapy Barier, który został przygotowany przez stowarzyszenie SISKOM przy współpracy miasta Warszawa z innymi organizacjami społecznymi, takimi jak: Niezależne Zrzeszenie Studentów UW, Fundacja MaMa, niepełnosprawni.pl i wielu innych. Mapa w jednym miejscu zbiera lokalizacje architektoniczne uznane za utrudniające poruszanie się po mieście. W projekcie nie chodzi tylko o ułatwienie życia osobom niepełnosprawnym, ale również rodzicom z wózkami dla dzieci, osobom starszym, rowerzystom, a nawet osobom z dużym bagażem podróżnym.

Już w grudniu 2013 roku Rada Warszawy przyznała 1 milion złotych na realizację projektu usuwania barier z przestrzeni miasta. Na początku 2014 roku Biuro Koordynacji Inwestycji Remontów w Pasie Drogowym Urzędu m.st. Warszawy wraz z osobami odpowiedzialnymi za stworzenie Warszawskiej Mapy Barier, Zarządem Dróg Miejskich i dzielnicami, dokonało weryfikacji 1100 lokalizacji barier architektonicznych. Efektem prac jest 200 miejsc wskazanych jako uciążliwe w poruszaniu się po mieście. Wybrano takie punkty, które będzie można łatwo i sprawnie usunąć, bez konieczności wprowadzenia kosztownych inwestycji. Wskazane 200 miejsc to przede wszystkim: zbyt wysokie krawężniki, nierówne chodniki, brak pasów ostrzegawczych.

Modelowym przykładem jest ulica Ludwika Narbutta, na Mokotowie, gdzie każdego dnia porusza się wiele osób. Mieści się przy niej wiele instytucji publicznych między innymi: wydziały Politechniki Warszawskiej , Biblioteka Publiczna, instytucje służby zdrowia, siedziba Koła Mokotów Polskiego Związku Niewidomych, ale także szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum. Mieszkańcy dzielnicy chętnie spędzają czas z Skwerze Antoniego Słonimskiego. W ramach projektu usuwania barier architektonicznych zostanie w tych okolicach przeprowadzą remont: przejściach dla pieszych – zostaną obniżone krawężniki oraz zamontowane płyty z wypustkami sygnalizującymi zakończenie chodnika.

Na czerwcowej sesji Rada Warszawy przyjęła zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej – wśród pakietu inwestycyjnego mamy budowę:
- urządzeń dźwigowych na wiadukt Mostu J. Poniatowskiego (lata 2017-18),
- pochylni przy kładce nad ul. Czerniakowską przy Chełmskiej (lata 2017-18),
- wind przy przejściu podziemnym zlokalizowanym pod ul. Wolską/Kasprzaka w rejonie - skrzyżowania z ul. Redutową (lata 2018-19),
- kładki pieszo-rowerowej łączącej Park Kępa Potocka z terenami Pasa Nadwiślańskiego (lata 2018-19).

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)